Mezinárodní spolupráce v Holešově funguje už téměř deset let a nechává za sebou viditelné výsledky.

„Každý rok tu dobrovolníci opraví některou část hřbitova. Začínali v době, kdy hřbitov vypadal spíše jako džungle, náhrobky byly povalené, jelikož se tu o to čtyřicet let nikdo nestaral. První ročníky udělaly hrubší práci, kdy zvedali náhrobky a opravovali celé zdi,“ vzpomněl koordinátor workcampu František Brázdilík.

Letošní dobrovolníky čeká sice mírnější práce, málo jí ale nebude.

„Tento rok se budeme starat o údržbu jednotlivých hrobů, to znamená odplevelit je, nainstalovat fólie proti plevelu a do centrální části hřbitova dodat kamínky,“ popsal plán Brázdilík.

Přestože se do Holešova vydali dobrovolníci za prací, na takzvaný work camp, vše dělají bez nároku na odměnu: sami si dokonce zaplatili i cestu.

Ubytovaní jsou v podkroví holešovské zámecké kovárny a každý den někdo z nich vaří pro celou skupinu.
Kromě práce hodlají také poznat náš region.

„Připravena je pro ně také společenská část pobytu, během níž poznají regionální památky, podívají se na Hostýn, navštíví holešovské seniory a děti na táboře,“ informovala mluvčí MKS Holešov Dana Podhajská.

Cizinci si Holešov vybrali mezi stovkami jiných workcampů po celém světě, většina z nich přitom ani nejsou Židé. „Jsou to spíše aktivní lidé, které zaujalo tohle téma, a také se zajímají o židovskou kulturu, o Českou republiku, nebo spíše o kombinaci obou,“ míní koordinátor František Brázdilík.

Záchrana židovského hřbitova staví na někdejší početné židovské komunitě, která v Holešově byla: na tamním hřbitově je pohřben také Sabbatai ben Meir ha Kohen, známý také jako rabín Šach, podle kterého byla pojmenována tamní synagoga.

Právě na historii holešovské židovské komunity a práci dobrovolníků naváže také sedmnáctý ročník ho Festivalu židovské kultury Ha-Makom, který je pro dobrovolníky tradiční odměnou za vykonanou práci.