Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči dostali cisterny i čerpadla

Zlínský kraj – Ne jako životní profesi, ale jako potřebnou službu svým sousedům a blízkým si lidé volí členství v dobrovolných hasičských sborech. Ve Zlínském kraji jich bylo v loňském roce registrováno tři sta osmdesát.

26.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Uplynulý rok znamenal pro jednotky sboru dobrovolných hasičů o více než sedm procent více výjezdů než v roce 2008,“ vyčíslil mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček. Celkem jich tak loni bylo více než dva tisíce.

Největší podíl na zvýšeném počtu zásahů dobrovolníků podle něj činí technická pomoc při živelních pohromách, jako je například odstraňování spadlých stromů či čerpání vody.

V loňských výjezdech podle Mitáčka již opětovně dominuje jednotka Hasičského sboru města Rožnova pod Radhoštěm. „Ta svou pomocí převyšuje i některé stanice profesionálních hasičů Zlínského kraje,“ poznamenal. Za rok 2009 vyjeli rožnovští dobrovolníci celkem tři sta sedmkrát.

„Druhou nejčastěji vyjíždějící stanicí byla jednotka hasičů z povolání města Zlín, stanice Prštné, se sto třinácti zásahy,“ doplnil. Pomyslnou třetí příčku obsadila jednotka dobrovolných hasičů z Holešova s třiadevadesáti zásahy.

V řadě dalších případů dobrovolné jednotky povolány nebyly. „Jednalo se totiž o typy událostí, ke kterým nejsou jednotky obce určeny. Byly to například dopravní nehody, chemické havárie či technicky a odborně náročné zásahy,“ vysvětlil Mitáček. Jejich účast by podle něj nebyla přínosem, jelikož by například dorazily pozdě.

Kdy naopak byly jednotky dobrovolných hasičů v loňském roce pravidelně povolávány byla pomoc při požárech objektů a budov na území obce nebo při plošných požárech například v lesích, na loukách a v polích. „Důvodů je hned několik. Prověření funkčnosti jednotky a její akceschopnost, nezastupitelná role při kyvadlové dopravě vody i do nepřístupných míst a stejně významné dohašovací a likvidační práce,“ vyjmenoval mluvčí krajského sboru. Důležitá je podle něj také dohledová služba po požárech či pomoc svým spoluobčanům při dalších lidských neštěstích jako například povodních, větrných smrštích či sněhových kalamitách.

INFOGRAFIKA
#nahled|https://g.denik.cz/55/de/2603_zl_zasahy_hasicu_cmyk_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/de/2603_zl_zasahy_hasicu_cmyk.jpg|Infografika#

Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje podporuje dobrovolné jednotky například bezúplatnými převody zásahové techniky a vybavením.

„Za loňský rok byl dohodnut převod majetku za rekordních dvanáct a půl milionu korun oproti čtyřem a půl milionu za rok předchozí,“ vyčíslil Mitáček. Jednalo se především o speciální zásahové automobily, elektrocentrály, čerpadla, ale například také člun či přívěs.

Na vybavení jednotek dobrovolných hasičů významně přispívá také Zlínský kraj. „Letos poskytneme obcím dotace ve výši přes šest milionů korun. Určeny jsou na vyrozumívací a varovné systémy i materiální vybavení jednotek sborů dobrovolných hasičů,“ sdělil mluvčí kraje Milan Plesar.

Pořízení a modernizace varovných systémů budou podpořeny ve třinácti obcích celkovou částkou bezmála dvou milionů korun.

„Žádost k nám doručilo celkem pětadvacet starostů obcí. Jsou to totiž právě oni a hasičské záchranné sbory, kteří podle zákona odpovídají za včasné vyrozumění a varování občanů v případě vzniku nebezpečí či ohrožení,“ vysvětlil Plesar.

Na nákup a opravy věcných prostředků dobrovolných jednotek přesáhne krajská dotace čtyři miliony korun. Tu si mezi sebe rozdělí třiatřicet obcí.

„Finance primárně směřujeme k nákupu a opravám cisternových automobilových stříkaček a zásahových dopravních automobilů,“ konkretizoval hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Dotace podle něj poputují také na nákup motorových stříkaček, kalových čerpadel a osobních ochranných zásahových pracovních prostředků.

Autor: Gabriela Dvorníková

26.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Část ulic v Bystřici bude ve čtvrtek 19. října bez elektřiny

Třída prvňáčků ze Základní školy v Žeranovicích s paní učitelkou Mgr. Petrou Smolovou
5

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Žeranovicích

V holešovském TyMy centru ochutnávali Francii

První z Francouzských dnů zahájili v úterý v holešovském volnočasovém centru TyMy přímo v tamní kuchyňce. Vařečky se tam chopil francouzský dobrovolník Christophe Martínez.

Svůj hlas si ve volbách ohlídají také stovky voličů z Kroměřížska

Přípravy na víkendové volby do poslanecké sněmovny jsou v plném proudu také na Kroměřížsku. Volební lístky jsou rozdány, komise určeny a radnice už pomalu oprašují volební urny. Dnešek je zároveň poslední termín, kdy si mohou lidé, kteří nemohou volit v místě svého trvalého bydliště, zažádat o voličský průkaz.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

V Koryčanech během října zrekonstruují chodník

Opravit stávající chodník se během října rozhodli v Koryčanech. S pracemi začali už na začátku měsíce, hotovo by pak měli mít do začátku listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení