Obyvatelé Dobrotic se v minulosti se záplavami, které způsobila právě říčka Rusava, potýkali už několikrát. Škod na majetku a zvýšení hladiny vody při silných deštích nebo jarním tání sněhu už se ale nově obávat nemusejí.

Loni na podzim byla totiž na levém břehu před silničním mostem ve směru na Jankovice zvýšena ochranná zídka, která by měla průtoku vody zabránit.

Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové by tak nyní obec neměla ohrozit ani padesátiletá voda.

Na problém upozorňovalo vedení holešovské radnice už několik let, lidé žijící v okolí řeky se totiž s vodou museli potýkat pravidelně.

„Část obce byla zaplavována, když přišly silné deště, voda z koryta řeky vytékala. Z naší strany byl problém připomínkován dlouhou dobu, úprava řeky byla v místě opravdu potřebná," konstatoval holešovský starosta Rudolf Seifert.

Zbrusu nová protipovodňová ochrana Dobrotic přišla správce vodního toku na šest set tisíc korun. „Zvýšili jsme zídku na levém břehu, ale také jsme rozšířili koryto řeky a odstranili náletové dřeviny a keře," řekl vedoucí správy toků pro oblast povodí Moravy ve Vsetíně Pavel Pernica.

Protipovodňových opatření se ale brzy dočkají také další obce z Kroměřížska. Povodí Moravy totiž plánuje ve Zlínském kraji do roku 2019 realizovat deset velkých akcí předběžně za 638 milionů korun. Na Kroměřížsku se týkají změny například přehrady v Koryčanech a protipovodňové ochrany by se měli dočkat lidé ve Zdounkách.

Rekonstrukce vodního díla v Koryčanech je jednou z největších investičních akcí. Povodí Moravy tady hodlá utratit okolo 135 milionů korun.

Změny se plánují také ve Zdounkách

„V současné době připravujeme výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace. Účel rekonstrukce je především zvýšení bezpečnosti vodního díla, konkrétně zvětšení kapacity bezpečnostního přelivu při povodních," upřesnila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Na přehradě bude rovněž zvýšena kapacita na něj navazujících objektů skluzu, vývaru a odpadního koryta.

U protipovodňových opatření ve Zdounkách bylo podle Tomíčkové doposud zpracováno několik variant řešení, která se v současné době projednávají, přijít by měla asi na devatenáct a půl milionu korun.