Deník na svých stránkách pravidelně věnuje pozornost dobrovolným hasičům. Tentokrát je pro ně připravená dokonce soutěž. Můžete ji popsat?

Soutěž se jmenuje Dobráci roku a vlastně je to soutěž Českého rozhlasu. My, z regionálního Deníku, však dobrovolným hasičům fandíme, jak to jen jde, proto jsme se rozhodli Český rozhlas v pořádání soutěže významně podpořit. Samotná soutěž je kláním mezi sbory dobrovolných hasičů, pro něž je v celorepublikovém finále připraveno 300 000 korun. V krajském kole však mohou vyhrát i obecní veselici v hodnotě 100 000 korun a sbory na druhém a třetím mase vyhrají také pivo a maso.

Kdo může těch 300 000 korun získat?

Vybavení či výstroj v této hodnotě získají ty dobrovolné hasičské sbory, které se umístí na prvních třech místech v republikovém finále. Absolutní vítěz získá ceny za 150 tisíc korun. Sbor, který skončí na druhém místě, obdrží vybavení za 100 tisíc korun. Za třetí místo dostanou dobrovolní hasiči výstroj v hodnotě 50 tisíc korun.

Prozraďte, jak je možné se do soutěže přihlásit?

Je to jednoduché. Stačí si na internetu zadat webovou stránku www.dobraciroku.cz a tam už postupujete dle jednoduchých pokynů. Přihlásit do soutěže je možné také v jejím průběhu.

Kdo vybere vítěze soutěže?

Soutěž má několik kol. To první, regionální, kopíruje kraje. To druhé je celorepublikové. O vítězných týmech dobrovolných hasičů z jednotlivých regionů budou rozhodovat přímo hlasy obyvatel měst a obcí, kteří budou moci posílat svému sboru hlasy prostřednictvím SMS zpráv. Na to budou mít vždy jeden týden. Finalisté z celé republiky se pak o hlavní ceny utkají ve vybraných disciplínách požárního sportu.

Jak budete mezi přihlášenými sbory vybírat ten, za kterým novináři vyrazí?

Přímo ve vysílání Českého rozhlasu se uskuteční losování ze všech hasičských sborů, které se v daném kraji přihlásily. Vylosovaný sbor obdrží drobnou cenu a do jeho zbrojnice zavítá tým Českého rozhlasu i s týmem regionálního Deníku, aby s hasiči natočili a napsali velký rozhovor o jejich historii a úspěších.

Kdy soutěž startuje a dokdy potrvá?

Ona vlastně odstartovala včera. Její konec je naplánovaný na červen příštího roku.

Každý dobrovolný sbor, který bude vybrán, tedy asi uvidím v novinách, ale také uslyším na vlnách Českého rozhlasu, je to tak?

Ano. Na stránkách regionálního Deníku budeme dobrovolné sbory představovat vždy v sobotním vydání. Ve vysílání Českého rozhlasu uslyšíte hasičský medailonek v pátek po 15.00.

Nejde však jen o obyčejné klání, jistě má hlubší smysl…

Odpovím slovy kolegů z Českého rozhlasu, s kterými nemohu než souhlasit: cílem akce Dobráci roku je prezentovat užitečnou práci dobrovolných hasičů, spolkový život měst a obcí a s tím související soudržnost místních obyvatel.

JINDRA PECHOVÁ