Akce se uskuteční od 10 hodin v Americkém parku, kde na jeden den vznikne dobové a autentické vojenské ležení z období napoleonských válek.

„Každý z návštěvníků může proniknout do jedinečné atmosféry plné historie, dobového oblečení, uniforem, vybavení, zbraní, koní a nahlédnout tak do táborového života před více než dvěma sty let. V táboře se bude pohybovat okolo padesáti vojáku v uniformách třech armád, složených z členů klubů vojenské historie, “ zve na akci Jakub Nevřala, předseda spolku Proud, a Sylvia Martina Malíková, produkční této akce.

Podzámecká zahrada v Kroměříži v říjnu 2023.
VIDEO: Podzámecká zahrada nasadila podzimní kabát. Podívejte se, jak nyní vypadá

K vidění budou vojska třech armád, které se setkaly v bitvě u Slavkova a to včetně komentovaného výkladu paní Sylvie Martiny Malíkové.

„Nebude chybět polní dělostřelectvo a velící důstojníci na koních. Uslyšíme původní styl velení v cizím jazyce a zažijeme výstřely z dobových zbraní,“ prozrazuje Nevřala.

„Projdeme si vojenskou polní nemocnici, obvaziště, ve kterém budou historické lékařské nástroje, doktoři a ranění, s komentovaným výkladem. Dokonce bude i ukázka ošetřování zranění i amputace, samozřejmě na atrapě,“ dodávají organizátoři s tím, že připravena bude i funkční polní kuchyně, kde budou moci zájemci za poplatek ochutnat dobové pokrmy, připravené na otevřeném

Dobové oblečení i průvodce

„O zajištění chodu celého ležení, skládajícího se ze stanů a dalších vybavení se bude starat onen doprovod vojska v dobovém oblečení. Koho bude zajímat historický výklad a popis doby, může využít táborového průvodce s patřičným komentářem,“ vysvětluje Jakub Nevřala.

Čestnými hosty budou František Kopecký - moravský politik, historik, spisovatel literatury faktu, který se prakticky celý život zabývá napoleonistikou.

„Potěší nás svojí návštěvou i Mgr. Jana Kolčářová – historička, pedagožka a organizátorka akce Vyškov 1805,“ říká Nevřala.

Celá událost bude následně zakončena v 16 hodin pietním aktem u mohyly v parku samotném a to položením věnců.

Padlí vojáci byli pohřbívání právě v Americkém parku

„Autorem celého konceptu a produkce je paní Sylvia Martina Malíková, která je zároveň jedinou ženou v Klubu vojenské historie francouzského císařství z Bystřice pod Hostýnem. Dalším partnerem je město Holešov, respektive MKS Holešov, s podporou pana starosty Milana Fritze. V neposlední řadě se na organizaci a přípravách podílí i spolek Proud Holešov, který se již 12 let dobrovolně stará o Americký park,“ dodává Jakub Nevřala.

Den whisky v Hulíně, 28. října 2023.
VIDEO: Stovky lahví, degustace i odborné přednášky. To byl Den whisky v Hulíně

A proč se akce uskuteční právě v Americkém parku?

„V bitvě u Slavkova byly tisíce raněných vojáků rozesety po celé Moravě, včetně Holešova. Padlí vojáci z holešovských lazaretů bez ohledu na národnost byli nakonec pohřbeni v těžebních jámách tehdejší cihelny, v místech dnešní jehlanové mohyly v Americkém parku,“ připomíná Nevřala.

Vstup je zdarma, akce se koná za každého počasí, toalety jsou zajištěny. Proto neváhejte a využijte této exkluzivní události, která v tomto rozsahu a obsazení bude první v České republice.

Život vojáka napoleonských válek ve zkratce

KDY: neděle 5. listopadu
KDE: Americký park v Holešově
ZA KOLIK: zdarma

PROGRAM

10.00 Uvítací projev starosty města
10.30 Ruská carská armáda

 • Carský 5. myslivecký pluk
 • ruští dělostřelci
 • ruská jízda - Pobočník generála

11.00 Pruská armáda

 • IR.1 rakouský regiment Kaiser
 • rakouské dělostřelectvo Kaiser
 • rakouská jízda - 1.Kyrysnický Regiment Kaiser

11.30 Francouzská armáda

 • 18 éme Voltigeurs
 • Le 57e Régiment d'infanterie de ligne
 • Císařská střední garda
 • Bataillon de Marins de la Garde Imperiale
 • 2. equipage de Marins de la Garde Imperiale
 • francouzští dělostřelci
 • francouzská jízda - Francouzský kyrysnický 5.pluk

12.00 - 13.30 obědová přestávka

 • Otevřená vojenská kuchyně pro armádu i veřejnost

13.30 Polní nemocnice a obvaziště praporu gardových námořníků

14.00 Ženy putující s armádou

14.30 Volný vstup do ležení