Pracovníci odborů životního prostředí potvrzují, že městská zeleň je pro ně stěžejní záležitostí a radnice neváhají do výsadby a kácení ročně investovat statisíce.

Odborníci také pravidelně kontrolují, které stromy už jsou nebezpečné, aby je mohli zavčas porazit.

Vedoucí chropyňského odboru výstavby a životního prostředí Jiří Pospíšil je přesvědčen, že Chropyně byla vždy městem zeleně, a usiluje o to, aby si tento přívlastek zachovala i nadále.

„I proto u nás probíhá nestálá obměna zeleně. Město na ni každý rok dá zhruba sto až sto padesát tisíc korun,“ sdělil Pospíšil.

Nové stromy a keře podle něj vysazují pracovníci i v rámci plánovaných regenerací sídlišť.

„Letos budeme pracovat na úseku v ulici Díly. Připravujeme ale také výsadby na hřbitově a výhledově i na náměstí Svobody,“ prozradil Pospíšil.

Čtyřicet nových stromů a asi sto padesát keřů poroste od letošního roku i v Bystřici pod Hostýnem.

Němci a Italové byli prý mile překvapeni

Zaměříme se hlavně na celou ulici Meziříčskou. Ale i v bočních ulicích budeme dosazovat solitéry a květinové keře,“ popsala Pavla Zlámalová z tamního odboru životního prostředí.

Radnice podle utratí za novou zeleň v průměru tři sta tisíc korun ročně. „Zastupitelstvo nám naštěstí v tomto ohledu rozpočet nekrátí, tak snad se to ani kvůli krizi nezmění,“ přeje si Zlámalová.

A jak hodnotí současný stav v Bystřici? „Lidé sice bývají někdy kritičtí, ale když se k nám přijeli podívat zástupci našich družebních měst z Německa a Itálie, byli mile překvapení, co všechno nám tu kvete a roste,“ dodala Zlámalová.

V Kroměříži zase letos chystají vysadit stromy v areálu hřiště na Oskolu, a také na ulicích Mánesova a Kotojedská.

Granty využívají k úpravě centra i menší obce regionu

„Ve všech těchto lokalitách jsme vykáceli staré lípy. Navíc dál vyhodnocujeme, kde jsou nebezpečná místa, a tam kácíme,“ konstatoval Martin Posolda z odboru služeb. Kroměříž podle něj na výsadby včetně keřů a květin ročně vydá kolem osmi set tisíc korun.

S nastupujícím jarem obnovují pouliční stromořadí i na několika ulicích v Holešově. Problematiku životního prostředí však nezanedbávají ani menší obce.

Například ve Skašticích loni využili stopadesátiti­sícového grantu z Nadace Partnerství na sadovnické úpravy centra obce.

„Za zhruba osmdesát tisíc, které nám ještě zbyli, chceme letos vysadit několik solitérních stromů a vystavět lavičky v parku,“ plánoval starosta Richard Novák. Ten mimoto plánuje namíchanými keři a jehličnany osázet prostor kolem hřbitovní zdi.

„Chceme tak oddělit pietní místo od pole. Tuto úpravu budeme hradit penězi z vlastního rozpočtu,“ uzavřel Novák.