Těmito atrakcemi oslavily 29. května dopoledne děti ze Zdounek a okolí svůj svátek. Akce, na níž se předvedli členové vrtulníkového letectva Přerov, se konala na tamním fotbalovém hřišti.

Po desáté hodině se na sportoviště snesly V3A Sokol a Mi 24.

„Menší V3A je víceúčelový. Používáme ho k záchranné činnosti, třeba při pomoci posádkám v nouzi. Slouží nám ale i pro vyhledávání obyvatel, když se dostanou třeba v horách do problémů a civilní vrtulníky nemohou startovat,“ informoval mluvčí základny vrtulníkového letectva Přerov Milan Kouřil.

Dodal, že pro tyto případy jsou proto jejich posádky vycvičené za všech povětrnostních podmínek. „Létají třeba i v noci hledat ztraceného člověka,“ poznamenal Kouřil.

S druhým vrtulníkem MI 24 přiletěli rovněž z přerovské základny. Za pár měsíců už ale budou sídlit jinde. „Helikoptéry totiž budou od 1. října přestěhovány do Náměšti nad Oslavou,“ podotkl mluvčí.

Kromě školáků ze Zborovic, Zdounek, Roštína a handicapovaných ze Zborovic si akci nenechaly ujít řady lidí.

„Nikdy jsme na něčem takovém nebyli. Přijela jsem sem hlavně kvůli malému synovi. Když vidí letět vrtulníky, pořád na ně mává, tak jsem chtěla, aby se na něj podíval zblízka,“ svěřila se například Soňa Havlíková z Nětčic. Jejímu synkovi se přání splnilo, po přistání si totiž zájemci obě helikoptéry mohli zevnitř i zvenku prohlédnout.

Podle starosty Zdounek Martina Drkuly sklidil premiérový Den dětí s vojenskou technikou úspěch.

„Do budoucna se nebráníme, že bychom za pár let takovou akci uspořádali znovu. Hned příští rok to ale nejde, už jen samotné zařizování trvá zhruba půl roku,“ zhodnotil starosta