Také strany na Kroměřížsku už si připravují kandidátky. A leckde chybí známá jména

A ve městech na Kroměřížsku už se na nadcházející volby začínají pečlivě připravovat: schvalují se kandidátky a jmenují jejich lídři. Cíl mnoha starostů a starostek je jasný: obhájit znovu svůj post. Tuto představu by si rád splnil i šéf zastupitelstva v Dřínově Josef Palíšek (Nezávislý).

„Starostou jsem už od roku 1972. Vždycky jsem kandidoval za Nezávislé, byl bych rád, kdybychom letos opět uspěli,“ potvrdil Palíšek.

Dřínovské zastupitelstvo tvoří devět členů, dva z nich možná podle starosty voliči na kandidátkách už neuvidí. „Mám informace, že chtějí skončit,“ vysvětlil Palíšek.V čele hulínské radnice by rád zůstal také tamní starosta Roman Hoza (ODS).„Budu opět kandidovat za občanské demokraty, kandidátku už máme připravenou, byl jsem také zvolen lídrem,“ informoval Hoza.Stejně jako v Dřínově, tak také v Hulíně se letos možná rozloučí se dvěma dosavadními zastupiteli. Rozhodli se totiž nekandidovat.

Chropyňskou radu tvoří sedmnáct členů, i tam asi přijdou o dva z nich. Na kandidátkách se prý neobjeví.Tamní starosta Radovan Macháček (ODS) se bude snažit stejně jako jeho kolegové obhájit svůj post.„Byl jsem už zvolen místním lídrem své strany,“ potvrdil Deníku Macháček.Stejně hovoří také starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek (Nezávislý). „Kandidátku máme sestavenu, byl jsem zvolen lídrem,“ řekl Pánek.

Kroměřížští voliči naopak na volebních lístcích už nenajdou nynějšího místostarostu Petra Sedláčka a někdejšího starostu Petra Dvořáčka, kteří doposud reprezentovali ODS.„Byla sestavena kandidátka na základě vůle členské základny, opřeli jsme se i o průzkum a anketu. Našim cílem byla také řízená obměna zastupitelstva,“ vysvětlila Daniela Hebnarová, která kroměřížské občanské demokraty povede do voleb.

Starosta Kroměříže Miloš Malý (ČSSD) je zase jedničkou pro místní sociální demokraty. „Za naši stranu mohu říct, že letos se o přízeň voličů nebude ucházet Olga Sehnalová, která se stěhuje do Kojetína,“ upozornil Malý.Její jmenovkyně, Olga Sehnalová, jež působí jako europoslankyně, ale kandidovat bude. „Patří jí hned druhé místo na kandidátce,“ dodal Malý.

Mezi volebními lístky najdou lidé na mnoha místech také nové strany, respektive ty, které uspěly v nedávných parlamentních volbách. V Kroměříži to bude například hnutí TOP 09 či Věci veřejné.„Angažovat se určitě budeme. Nyní probíhají jednání, během příštího týdne budeme mít hotovou kandidátku,“ informovala členka kroměřížské organizace TOP 09 Lenka Mergenthalová.

Kdo má být starostou Kroměříže?

Současný starosta Miloš Malý (ČSSD), europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), nynější ředitelka Domu kultury Daniela Hebnarová (ODS) nebo někdo úplně jiný? Koho byste rádi viděli v křesle starosty okresního města? Zašlete nám na e mailovou adresu lukas.parenica@denik.czdo 11. července svoje návrhy. My je potom shromáždíme pro hlasování na našich stránkách www.kromerizskydenik.cz.