Protestu lékařů 
může ještě zabránit čtvrteční jednání 
na ministerstvu zdravotnictví,

podle krajského zástupce Sdružení praktických lékařů Lubomíra Nečase bylo ale s platností k úterku pro jednodenní uzavření ordinací zhruba osmdesát procent praktických a dětských lékařů ve Zlínském kraji. A mezi těmi jsou i desítky praktiků na Kroměřížsku.

„Myslím si, že stávka má své opodstatnění a já s tím souhlasím," řekl Deníku například jeden z kroměřížských praktických lékařů Jozef Vermeš.

Jeho kolega Bronislav Rataj z Morkovic byl ve svém vyjádření ještě příkřejší.

„Lékaři pracují nad rámec svého věku a sil, pracovní doba není jen ta ordinační, ale zahrnuje návštěvní službu, administrativu a další čas na vzdělávání, které je povinné. Přepracovaný lékař je nebezpečný stejně jako přepracovaný řidič za volantem. Lékaři pracují více než osm hodin denně a nikdo to nevidí," upozorňuje.

Praktičtí lékaři také upozorňují na to, že je jich nedostatek.

„Například v našem okrese je zhruba padesát praktických doktorů a z toho třicet je starších pětašedesáti let. Pokud odejdou do důchodu, nemá je kdo nahradit, prakticky se systém zhroutí," varuje Bronislav Rataj.

Jenže mnozí pacienti pro protest lékařů velké pochopení nenacházejí.

„Nevím, co pořád nadávají. Pracuju ve skladě už dvacet let na směny, někdy i dvanáctky, a to se ví, že v Německu mají na mojí pozici víc. A stávkuju snad? Ne, protože by neměl kdo vypravit kamiony a lidi by byli bez jídla. Když já dokážu uživit rodinu za patnáct čistého, dokáže to i doktor za pětadvacet, ne li víc," namítá například dvaačtyřicetiletá Mirka Havůrková z Kroměříže.

To, že situace v českém zdravotnictví není růžová, vnímají samozřejmě i budoucí lékaři.

„Medicína se studuje hodně dlouho a musíte navíc nejdřív získat někde praxi, abyste pak mohli mít tu svou. To stojí úsilí i peníze, proč se tedy divit, že někteří odcházejí za prací a chybějí doktoři, když je práce jinde lépe placená a v lepších podmínkách ? To není naše chyba, chytit za nos by se měli jiní," míní student druhého ročníku medicíny Jiří Ravec z Kroměříže.

Lubomír Nečas, který je kromě lékaře také krajským radním a náměstkem hejtmana pro oblast zdravotnictví, prý svoji ordianci určitě uzavře.

„Pokud by měl někdo pocit, že je ohrožen na životě, automaticky může volat linku 155. Zdravotnická záchranná služba je jak personálně, tak i přístrojově ve svých vozidlech dobře vybavená," podotýká.

Případných zbytečných výjezdů kvůli „banalitám" se ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta neobává.

„K praktikovi pacienti nechodí zrovna s akutními potížemi. V případě, že je bude vnímat jako aktuální, poskytneme mu plnohodnotnou přednemocniční péči," konstatoval.

Pomoc při zdravotních obtížích mohou lidé nalézt také v nemocnicích.

„Ošetřeni budou všichni pacienti vyžadující akutní ošetření. Není ale úkolem a ani v možnostech nemocnice suplovat péči praktických lékařů," upozorňuje předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

„Poskytujeme permanentně péči všem akutním pacientům, bez ohledu na čas, místo a událost," ujišťuje také mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

V Krajské nemocnici ve Zlíně podle Lubomíra Nečase předpokládají, že vedení zařízení dá pokyn jednotlivým primariátům, aby posílili své ambulance.

„Dle našeho názoru nevedou stávky či podobné jednostranné aktivity ani ke zlepšení péče o šest milionů klientů VZP, ani k lepším podmínkám pro zdravotníky," okomentoval pak záměr lékařů mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Lékaři si ale podle Lubomíra Nečase od stávky slibují úpravu takzvané úhradové vyhlášky, která ukládá zdravotním pojišťovnám, kolik jim má dávat za každého pacienta.

„Odměny za výkony nejsou odpovídající nákladům a provozy ordinací. V případě, že se nedohodneme na jejich navýšení, stávky se mohou opakovat," podotýká náměstek hejtmana.

Zdravotnictví se v opačném případě podle něj může stát neatraktivním pro mladé lékaře.

„Například na Kroměřížsku je 55 procent lékařů starších šedesáti let. Může se stát, že brzy skončí a nebude za ně náhrada," připomněl znovu Lubomír Nečas.