Projekt olomouckého fotografa a pedagoga Petra Zatloukala vznikl spojením cyklů Tváře Ameriky z roku 1996 a Teens 2k18 z roku 2018. V cyklu Tváře Ameriky jde o kolekci portrétů automobilů, předních masek amerických „křižníků dálnic“, která vznikla v roce 1996 při měsíčním studijním pobytu Petra Zatloukla na univerzitě v St. Cloud v USA.

A protože je veřejnosti odepřen přístup do prostor galerie, bude výstava zatím probíhat online. Výstavou provede na videu sám autor.

Komentovaná prohlídka je umístěna na Facebooku Muzea Kroměřížska, na webu či na youtube. 

| Video: Youtube

Originální kolekce

„Od začátku mne na ulicích fascinovala normální americká auta, která jsou většinou asi o dvě čísla větší než ta evropská. Později jsem začal »portrétovat« jejich přední masky, jež mi silně připomínaly různé obličeje a v některých případech dokonce jejich majitele či vybavení interiéru vozu. Trvalo téměř rok, než jsem po bazarech, půdách či charitách sehnal rámy korespondující svým designem s maskami aut, které jsem dále velmi pracně nechal zmenšovat na formát fotografií. Vznikla tak originální a neopakovatelná kolekce přísně vybraných fotografií a rámů,“ uvádí Petr Zatloukal.

Sonda do hlubin študákovy duše 21. století

V roce 2018 pak Petr Zatloukal pracoval na portrétech pro tablo olomouckého gymnázia, kde studovala i jeho mladší dcera.

„Jak přistupovaly jednotlivé osoby před objektiv, uvědomoval jsem si, že způsobem, kterým je fotím, vzniká jistá sonda »do hlubin študákovy duše 21. století«. Nešlo o obličeje uhlazené podle obecných měřítek krásy z doby Oldřicha Nového, ani o hipíky šedesátek, o supermany přelomu milénia a ani o hipstery současnosti,“ říká o cyklu Teens 2k18 fotograf Petr Zatloukal.

Všichni věří, že si výstavu lidé budou moci prohlédnout i naživo. Fotografie budou v muzeu „k vidění“ do 6. června 2021.

Výstava: Tváře

Autor fotografií: Petr Zatloukal

Zahájení výstavy: 21. 1. 2021

Trvání do: 6. 6. 2021

Místo: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí

Kurátor výstavy: Michal Jemelka