„Cílem této aktivity je snaha zpříjemnit občanům i návštěvníkům města letní večery, připomenout dávno zaniklé povolání i popřát lidem dobrou noc,“ uvedl radní Jiří Kašík.

Ponocný bude mít ozbrojený doprovod

Hudebníka v kostýmu bude opět doprovázet ozbrojený strážce dobové biskupské gardy, která ke Kroměříži neodmyslitelně patří. „Věřím, že podobně jako v minulých letech se nám podaří turisty i Kroměřížany zaujmout, že nás v tom nenechají a že s námi opět budou obcházet Velké náměstí,“ přál si Evžen Petřík, předseda spolku Biskupští manové z Kroměříže, který hudebníkům zajišťuje doprovod gardistů.

Pasování čtenářů v Arcibiskupském zámku v Kroměříži; květen 2023
Obřad pasování v Arcibiskupském zámku udělal z prvňáčků opravdové čtenáře

Svou pravidelnou páteční a sobotní obchůzku skupina zahájí přibližně v 21.40 hodin u radnice a odtud se vydá na Velké náměstí. „Zhruba po dvaceti minutách se vrátí zpátky k radnici a těsně před desátou hodinou večerní se rozloučí například vybranou skladbou z kroměřížského zámeckého hudebního archivu,“ informoval mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Upozornil také, že ve dnech 18., 19. a 26. srpna se kvůli kolizi s jinými akcemi vydá ponocný s doprovodem na svou trasu asi o 20 minut později.

Ponocný v minulosti plnil roli noční hlídky, jejímž úkolem bylo vyvolat poplach při jakékoliv nepředvídané události. Kromě vpádu cizích vojsk, útoku lupičů a činnosti zlodějů se jednalo především o jednoduchou požární stráž.