Hostýnský Yeťty se prý maximálně vydařil. Jeho hlavní náplní byly dva běžkařské závody: delší jedenáctikilo­metrová trasa vedla z Hostýna přes Tesák na Troják, druhá, zhruba sedmikilometrová trasa začínala na Tesáku a končila rovněž na Trojáku.

„S prvním ročníkem jsme moc spokojeni. Doufáme, že se z toho stane tradice,“ pochvalovala si v sobotu za pořadatele mluvčí Městského úřadu Bystřice pod Hostýnem Barbora Janečková.

Závod byl pro kohokoliv. Jeho smyslem nebyl boj o první místa, nýbrž touha pořadatelů dostat lidi z tepla domovů do hor. „Chtěli jsme, aby si nasadili běžky a šli se projít, aby viděli, že tu máme výborně připravené běžkařské stopy a hlavně krásné hory,“ vysvětlila Janečková.

Delší trasu nakonec podle ní oficiálně projelo 108 závodníků, kratší zhruba čtyřicet běžkařů.

Jednasedmdesátiletý účastník Vlastimil Pačiska z Přerova byl se závodem maximálně spokojený.

„Unavený jsem moc nebyl. Naopak. Jsem spokojený. I s občerstvením, které tu na nás čekalo,“ nešetřil chválou vitální senior. Bude-li za rok další ročník, nenechá si ho prý za žádnou cenu ujít. „V každém případě sem opět přijedu, pokud se ho tedy dožiji,“ smál se Pačiska.

Do Hostýnských vrchů se prý vydal proto, že lyže a hlavně běžkaření miluje. „Pracoval jsem dvacet let v dolech, tak si chci nyní trošku upravit zdraví. Sportovně lyžuji tak od čtyřiceti let,“ pochlubil se senior, který si na závodu vybral delší trasu. „A jsem překvapený, že jsem ji projel za hodinu a sedmadvacet minut,“ pochválil se.

Někteří závodníci účast ani neplánovali. „Jen jsem tak jel po trase. Najednou mě pořadatelé odchytli a řekli, abych jel. Připadal jsem si jako ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje,“ prozradil s úsměvem třicetiletý Radek Chupík z Hošťálkové.

Spokojený ale nakonec byl. „Jel jsem si svým tempem, takže to bylo v klidu,“ řekl závodník.

Běžky si na nohy nazul dokonce i účastník ze všech nejvíce obletovaný: Yetty. Ten byl navíc maskotem zmíněných závodů, který byl často k vidění i v doprovodu svého kamaráda Yetiho, jehož na akci vyslala automobilka Škoda.