Kdo bude v seznamech hledat jména ze Zlínského kraje, napočítá jich o šest méně, tedy 24. Některá jsou relativně vysoko, reálné šance na úspěch však mají pouze někteří.

Zlínský kraj momentálně zastupují v Bruselu čtyři poslanci - Ondřej Kovařík (ANO) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), a také ještě Martina Dlabajová (ANO) a Stanislav Polčák (STAN). Posledně jmenovaní se však rozhodli už nekandidovat.

Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého v Olomouci spočívá výsledný úspěch v kombinaci několika faktorů: výši volební účasti, počtu preferenčních hlasů a konkurenci ideově blízkých stran. „K poslednímu uvedu příklad: pokud bude silná koalice SPD a Trikolora, může mít tři poslance. Pokud se povede kampaň třeba Rajchlovu PRO, může to být na úkor právě SPD,“ vysvětlil Pavel Šaradín.

Na sedmém místě kandidátní listiny ANO je Ondřej Kovařík z Velkých Karlovic, ten bude pozici europoslance obhajovat. Zároveň je nejvýše postaveným adeptem ze Zlínského kraje na kandidátkách. Devítkou na volební listině ANO je diplomat Jaroslav Knot z Uherského Hradiště, jenž působil jako velvyslanec v Norsku a na Islandu. Devítkou je rovněž Michaela Šojdrová z KDU-ČSL na kandidátce SPOLU. Ta bude svoji pozici obhajovat už podruhé. Desítkou na volební listině SPD je Marie Zlínská ze Zlína.

Rozhodující faktory podle politologa

Nejvíce politiků ze Zlínského kraje, a to tři, je na kandidátkách ANO, SPOLU a PRO Jindřicha Rajchla.

U níže postavených kandidátů však jejich šance být zvolen europoslancem, klesají.

O úspěchu či neúspěchu adeptů na volitelných místech, jak poukázal politolog, bude rozhodovat také voličská účast. Některé průzkumy sice ukazují i přes 40 procent, ale realita bude jinde. Vyšší zájem k urnám zřejmě nepřitáhnou ani důležitá témata na evropské úrovni, jako bezpečnost v Evropě, migrační politika nebo často skloňovaný Green Deal. „Mohu pouze tipovat, účast vidím kolem 25 procent. Víceméně přijdou přívrženci vládního a opozičního tábora a lidé, kteří chodí ke každým volbám,“ odhadl zájem politolog Pavel Šaradín.

Emoce vůči Unii

„Jako vždy, rozhodují emoce. Na jedné straně pozitivní, které spočívají na tom, jak a nakolik jsme schopni těžit z našeho členství v Unii, na straně druhé negativní. Kandidáti se staví negativně vůči EU a považují tzv. Brusel za nepřítele,“ doplnil.

Podle politologa by lidé měli přijít k eurovolbám. „Pokud chci něco ovlivnit, nesmím rozhodování nechávat na ostatních. Má-li nějaká instituce fungovat, potřebuje co největší legitimitu. A tu může získat právě od občanů.“

O mandát europoslance za ČR letos usiluje celkem 675 kandidátů. Před pěti lety byl zájem větší. Kompletní přehledy jsou zveřejněny na stránkách ČSÚ.

Ve Zlínském kraji před pěti lety v eurovolbách zvítězilo hnutí ANO se ziskem 21,3 procent hlasů. KDU-ČSL obdrželo 15,1 procent, se ziskem 11,56 procenta pak skončili Piráti a těsně za nimi ODS utržila 11,35 procent, SPD 10,64 procent a koalice STAN a TOP09 měla tehdy v eurovolbách 7,99 procenta hlasů.

Účast byla ve Zlínském kraji 28,34 procent – celostátně 28,7 procent voličů.

Vybrali jsme pro vás: