Přestože veřejný galavečer začínal až v pět hodin, já jsem s některými porotci na místě už o dvě hodiny dřív. Na programu jsou totiž neveřejné disciplíny: test znalostí a zkouška zručnosti. Poprvé se tak setkáváme se sedmičkou děvčat, které se nám už za několik desítek minut před očima promění v mladé ženy.

Vědomostní test je rychle hotový, vzhledem k otázkám, které by se daly označit za všeobecný přehled, není moc prostoru na chyby. Mnohem zajímavější je zkouška zručnosti: úkolem je stejně jako loni výroba růže z krepového papíru. Děvčata se jednoznačně shodují na tom, že nic takového v životě nedělala a souboj začíná. Už po několika minutách žmoulání krepového papíru je zřejmé, komu zadání sedlo víc a komu méně. V závěrečném hodnocení se projeví dodržení zadání, časový limit, finální vzhled výrobku a čistota práce.

Po prvních dvou disciplínách se už se soutěžícími až do zahájení galavečera loučíme. Slečny se jdou chystat a my porotci radit, během hodiny doráží zbylí členové a v pět hodin nás ke stolu usedá devět.

První veřejná disciplína – rozhovor s moderátorem – je mou nejoblíbenější. Co v ní hledám? Oduševnělost, vtip, originalitu, všeho se mi také dostává. Mám pochopení i pro trému některých soutěžících, vždyť samotné se mi při veřejných vystoupeních ještě občas třesou kolena.

Soutěžní svatební pár číslo 124 - Martina a Petr Mayerovi, Zlín
Třicáté sedmé kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Do vystoupení, která galavečer provází, se v tuto chvíli zapojuje i jeden z porotců, tentokrát s break dance. Druhý se později zvedá na ukázku parkouru – tleskám, ale veřejnou produkci před zaplněným sálem nezávidím.

Po rozhovoru přichází na řadu skoky na trampolínách. Trenérka z TyMy předcvičuje, děvčata opakují, my sledujeme rytmus, držení těla a estetiku. Nemusím nutně vědět, která ze slečen je tanečnice – na trampolínách to bezpečně poznám i sama, mají tu totiž nespornou výhodu pohybové průpravy.

Ostatně potvrzuje se to hned v následující, volné disciplíně. Do dvouminutového bloku si děvčata mohla připravit cokoliv, přestože je ale soutěžících dívek sedm, diváky čeká rovnou osm vystoupení. Prvního se totiž ujala loňská Dívka roku Gréta Šarochová se svou variací na společenský tanec, kterou před rokem sál i porotce doslova odrovnala. Já ale žasnu z jiných důvodů. Třináctiletou Grétu, se kterou jsem před rokem dělala rozhovor, bych totiž ve vysoké slečně, která se pohybovala na parketu, poznala jen stěží.

Letošní volná disciplína by se pak dala rozdělit na dvě části podle toho, s čím se soutěžící rozhodly ukázat: tanec a psí sporty. Zatímco některé slečny vsadily na moderní či společenský tanec, balet, tanec s pompony, nebo mažoretkovou hůlkou, hned dvě si k sobě přibraly čtyřnohého parťáka.

Páter František Alex získal titul Čestný občan města Holešova za dlouholetý přínos pro rozvoj společenského a kulturního dění ve městě.
Holešov udělil čestné občanství in memoriam páteru Alexovi

Poté přichází krátká přestávka a co hlavně – porada porotců. Pokud by se někomu zdálo, že se na takové soutěži musíme víceméně shodnout, je na velkém omylu. Hodnocení jednotlivých porotců byla opravdu diametrálně odlišná a podle toho porada vypadala.
Téměř jednoznačně jsme se shodli alespoň na titulu Dívka talent, sami diváci pak rozhodli o Dívce sympatie. Pro obsazení dalších tří titulů jsme vybrali čtyři favoritky, na které se naše pozornost zaměří s tím, že rozhodne módní přehlídka.

A promenáda opravdu rozhodla. Některé slečny konečně nasadily úsměv, jiným stačilo jen ladně proplout prostorem. Na finální poradě však už máme bez jakýchkoliv dohadů jasno.

Atmosféra nervózního očekávání by se mezi děvčaty dala krájet, takže nic neprotahujeme a přecházíme k vyhlášení výsledků. Podle našeho nejlepšího svědomí jsme rozhodli, že Dívkou roku 2018 se stane Kristýna Němčeková, druhou Dívkou roku Nikol Vaculíková a třetí místo pak obsadila Anhelina Morzhul. Dívkou talent, která s ostatními také postupuje do dalších castingů, se jednoznačně stala Anna Doleželová se svou border kolií, dívkou sympatie pak v diváckém hlasování stala už oceněná Nikol Vaculíková.

Po předání šerp, cen a korunek přichází závěrečné focení. Slečny shodně uznávají, že jsou vděčné za zkušenost, kterou pro ně soutěž byla. A my porotci, přinejmenším já sama za sebe, také. Přestože se jednalo o náročné čtyři hodiny, kdy jsme museli mnohdy nekompromisně rozhodovat o tom, kdo ano, a kdo ne, bylo to i pro mě odpoledne příjemné.

Ilustrační foto.
Radnice v Kroměříži rozšířila seznam ulic, kde lidé dostanou kompostér