„Letos je prozatím obsazenost ve srovnání s minulými roky o něco horší. Nevíme, čím to je. Snad se u rodičů až teprve teď projevila finanční krize nebo její dozvuky,“ krčí rameny například Monika Očadlíková z holešovského volnočasového střediska TyMy.

Táborů nabízejí několik: od pohybových, přes výtvarně zaměřené až po pohádkové. „Na srpnové turnusy máme zapsáno více zájemců než na červenec. Ten je o poznání slabší,“ posteskla si Očadlíková s tím, že přihlášky přijímají nejpozději do konce května.

Táborníky vítají s otevřenou náručí letos poprvé také v novém bystřickém volnočasovém středisku Včelín. Pro zájemce jsou tam připravené letní příměstské tábory pod názvem Hravé prázdniny.

„Volných míst je ještě hodně. Žádosti nám zájemci mohou nosit do půlky června,“ řekla tamní pracovnice Eva Mikešková. V nabídce jsou tři turnusy, všechny slibují plno zábavy, ale i poučení. „V plánu jsou exkurze, výlety do okolí, soutěže a možná se bude i promítat kino,“ láká Mikešková.

Na příměstské tábory se také mohou hlásit děti do kroměřížského volnočasového střediska Šipka, kde mají v nabídce například i Putovní tábor v Beskydech či Kovbojské srdce v Koryčanech, na který se ale zájemci mohli přihlásit jen do poloviny dubna.

Pokud se rodiče rozhodnou poslat svého potomka na některý z táborů, mohou využít příspěvku od zaměstnavatele. Vstříc vycházejí například v bystřickém podniku TON.

„Přispíváme pracovníkům na pobyty pro děti do šestnácti let. Jedná se o částku osmdesát korun na dítě a den. Mnozí toho využívají,“ informoval vedoucí personálního oddělení Jaroslav Janek.

Podle Václava Vaněčka, hlavního vedoucího sdružení Táborů na maximum, však firem ochotných přispívat na letní tábor dětí zaměstnanců výrazně ubylo. „V tomto směru je opravdu hodně patrný dramatický pokles,“ potvrdil Vaněček.