Nejdelší vztah trvající pětatřicet let udržuje například Kroměříž s francouzským Chateaudunem. Dalšími partnerskými městy jsou Kroměříži: Nitra na Slovenska, Krems an der Donau v Rakousku, Piekary Slaskie v Polsku a Ramnicu Valce v Rumunsku.

„Díky družebním kontaktům se mohou obyvatelé Kroměříže seznamovat s kulturou a životem v zemích partnerských měst,“ poukázal na výhody vztahů mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna s tím, že se družba zdaleka nekoná jen na úrovni městských delegací.
„Především ale v rovině veřejných aktivit, osobních setkání a přátelství,“ podotkl Zrna.

V kontaktu se zmíněnými městy jsou podle Zrny mateřské, základní i střední školy, zájmové organizace, senioři a podnikatelský sektor. Partnerská města tady rovněž pořádají výměnné pobyty v rodinách.

Města v regionu si pochvalují družební kontakty. Holešov plánuje nové spolupráce, Bystřice zase uzavření prvního oficiálního partnerství

Se dvěma městy v uplynulých letech navázali přátelské vztahy také v Holešově. „Oficiálně máme uzavřenou spolupráci s polským městem Pszczyna a slovenskými Turčianskými Teplicemi. Do budoucna ještě plánujeme partnerství s Považskou Bystricou na Slovensku a jedním chorvatským městem,“ informoval radní Holešova a ředitel tamního Městského kulturního střediska Josef Jakubčík.

Největší přínos z uzavřeného přátelství mezi státy je podle něj v oblastech kultury, školství a cestovního ruchu.
„Například školy si mezi sebou vyměňují zkušenosti a jezdí vzájemně na návštěvy,“ podotkl Jakubčík.

Prozatím neoficiální družbu s jedním italským a německým městem udržují v Bystřici pod Hostýnem. „Partnerství s Salzkottenem jsme navázali počátkem července. Už dvacet let však s tímto městem spolupracuje náš taneční soubor Rusava. Z osmdesáti procent proto závisí přátelství na taneční podpoře,“ konstatovala mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.
S italským San Giovanni al Natisone jsou bystřičtí v kontaktu od konce roku 2005.

„Do budoucna bychom s ním rádi uzavřeli smlouvu u příležitosti šestsetčtyřicátého výročí Bystřice,“ prozradila mluvčí. V ostatních městech Na Kroměřížsku zatím o družebních vztazích se zahraničními městy neuvažují.