„Je věcí státu, které uprchlíky nakonec přijme. Diakonie ČCE si neklade dopředu žádné podmínky. Pomáháme všem lidem v nouzi," řekl Kroměřížskému deníku mluvčí diakonie Adam Šůra.

Uprchlíky plánují ubytovat v areálu hotelu Sola Gratia na okraji Bystřice. „Jsme ale připraveni přijmout maximálně dvanáct lidí. V hotelu by mohli být ubytování nejdříve na konci tohoto roku," poznamenal mluvčí.

Upozornil, že celá věc je teprve v začátku, není tedy ani zatím známo, kdo bude pomoc azylantům financovat.

„Finanční podmínky musí stanovit stát a ten tak ještě neučinil," dodal Adam Šůra.

V ubytovacím zařízení Sola Gratia jsou připraveni nabídnout azylantům i zaměstnání. „Nabízí se práce pokojských, pomocného personálu v kuchyni nebo v lesoparku. Domníváme se, že zaměstnání by mohlo azylantům napomoci integrovat se v nové zemi," řekl mluvčí.

Vedení bystřické radnice o plánech diakonie zatím také téměř nic neví. „Sám k tomu nemůžu nic říct, protože teprve všechno zjišťuji. Mě nikdo z jejich strany neinformoval. Myslím si přitom, že právě samosprávu by měli informovat především," zlobí se starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Celou věc samozřejmě hojně řeší také obyvatelé Bystřice pod Hostýnem. Převažují negativní reakce, které lidé zveřejňují například na sociálních sítích. Jedním z nich je například Pavel Vysloužil, který se prý pomoci nebrání, přednost by však dal našim lidem.

„Nejdříve bychom měli pomoci těm, kteří chtějí pracovat, lidem, kteří jsou nemocní nebo matkám samoživitelkám. Pokud tam jsou potenciální pracovní místa, tak proč je ve spolupráci s pracovním úřadem nerozdělí mezi lidi, kteří na ně už pár let čekají?" nechápe muž z Bystřice pod Hostýnem. Ujišťuje, že mu nevadí barva pleti, ale to, že starousedlíci jsou podle něj až na několikátém místě v rozdělování vý­hod.

Hotel Sola Gratia, který je v majetku diakonie, leží jen kousek od zahrady Venduly Novotné, která z toho také nemá dobrý pocit.

„V Bystřici je celkově nebezpečno. Není to jen Podhoran (problematická ubytovna pro sociálně slabší, pozn. red.), ale také různí feťáci a opilci. Proto děti nechodí například do městských parků. Teď abych měla strach je nechat vyblbnout i na zahradě. Jsem matka, která má pocit, že tímto ztrácí poslední kousek bezpečí pro své děti," dodala obyvatelka Bystřice.