Tradiční výstava se tak díky změně místa dostala nejenom do lepších prostor, ale především se přiblížila svým zákazníkům.

Výstavní prostory ve Věžkách koupili v dražbě v roce 2007. „Pocházím z regionu a tak jsem Florii znal dobře, rozhodli jsme se ke koupi a hned jsme začali s přípravou letní výstavy," popisuje Novotný. Šli do toho s vědomím, že je potřeba nejprve investovat, teprve poté vydělávat.

„Místní měli zprvu očekávání co my, jako noví majitelé areálu, s výstavou Floria uděláme. Nakonec, ale viděli náš zájem i investice a pochopili, že výstavy chceme zachránit a dělat dál," vysvětluje Novotný.

V roce 2008 chtěli rozšířit počet výstav o výstavu Floria PODZIM, ale kvůli okolnostem spojeným s opravou komunikací ve Věžkách od tohoto záměru upustili.

„První podzimní výstava proto proběhla až v roce 2009. Od té doby pořádáme každý rok tři výstavy Floria – JARO, LÉTO a PODZIM," doplňuje Novotný. Výstavy jsou unikátní hlavně tím, že jarní a letní trvají devět dní, což se jinde v republice nedělá.

„Tím vzniká samozřejmě potřeba zajistit, kvalitní organizaci, ubytování pro vystavovatele i návštěvníky anebo dopravní dostupnost," upozorňuje Novotný.

V roce 2010 začali uvažovat o rekonstrukci výstaviště ve Věžkách.

„Objevil se dotační titul, který by takovou investici umožnil, rozhodovali jsme, zda opravovat naše staré výstaviště ve Věžkách anebo postavit nové výstaviště v Kroměříži," vysvětluje dále. V obci byly dány limity, které nešly řešit, ať již parkovací nebo ubytovací kapacity anebo dostupnost či neexistence krytých prostor v případě dešťů či nemožnost koupit pozemky pro výstavbu výstavních hal.

„To jsou hlavní důvody, proč jsme se rozhodli pro výstavbu nového areálu," potvrzuje Novotný.

Správnost tohoto, ve své době strategického rozhodnutí, potvrdila právě letošní zima: kvůli dlouhé zimě a nepřízni počasí by výstava ve Věžkách neproběhla. Přesvědčila se o tom sama obec Věžky, která ze stejného důvodu musela zrušit pořádání své zahradní výstavy.

„Díky tomu, že jsme v moderních prostorách se zázemím a zastřešením, řešíme výhradně přípravu výstavy, její kvalitu a podobu expozic a nestaráme se, zda bude hezké nebo škaredé počasí. Výstava bude pro své návštěvníky připravena a bude pěkná za každého počasí," dodává Novotný.

S bývalým areálem ve Věžkách mají představu o využití třeba jako klidný penzion pro seniory. „Vím, že ve Věžkách chtějí také pořádat své vlastní květinové výstavy, nejsem proti, jen jsem požádal, aby neužívali naši značku Floria a nemátli tak návštěvníky," podotkl zástupce investora.

Během stavby, která trvala přesně rok, pokračovaly výstavy ve Věžkách, návštěvníkům už v té době nabízeli možnost podívat se do prostor, kam se Floria přesune.

„Tím byla vytvořena vazba mezi starým a novým místem. A osmnácti tisícová návštěvnost podzimní výstavy 2012, jen potvrdila, že se povědomí udržet podařilo," usmívá se ředitel, jehož cílem je dostat Florii do TOP tří zahradních výstav v České Republice.

Letošní jarní výstava na začátku května bude poprvé v nových prostorách. „Jejím posláním je přinést především jedinečnou květinou expozici s množstvím inspirace," podtrhuje Novotný.

Do budoucna je pro ně důležitá spolupráce s městem, které jim vychází vstříc a společně připravují akce jako například Dožínky.

V hlase starosty Věžek Bedřich Gardavského jde slyšet zklamání: vlastní plánovanou jarní zahradní výstavu museli kvůli nepřízni počasí zrušit.

„Chystáme tak výstavu až na začátek září, která bude v obecním parku a nebude mít nic společného s bývalými výstavami Floria," vysvětlil starosta. Podle něj, je na každém zákazníkovi, co si vybere, na kterou výstavu pojede.

Na jarní výstavu Floria doveze návštěvníky speciální linka

Tradiční pěstitelská výstava Floria začíná na výstavišti v Kroměříži už v pátek. Organizátoři zajistili návštěvníkům i pohodlnou dostupnost: od 4. do 12. května bude totiž na výstaviště Floria jezdit speciální autobusová linka.

Pravidelný spoj vyjede z vlakového nádraží v Kroměříži a přes Milíčovo náměstí až k výstavišti. Dopravu dle běžných tarifů kroměřížské hromadné dopravy zajistí technické služby v pravidelných intervalech po dvaceti až třiceti minutách.

„Chceme tím usnadnit dostupnost na výstavu všem, kteří nechtějí nebo nemohou využít auto. Současně nezatížíme běžné spoje a lidé budou cestovat pohodlněji," vysvětlil organizátor Radek Novotný. Pro ty, kteří na výstavu přijedou autem je k dispozici dva tisíce parkovacích míst.

Tradiční jarní výstava Floria se v novém areálu v Kroměříži uskuteční poprvé. Pěstitelská výstava je zaměřená především na jarní cibuloviny, návštěvníci uvidí až deset tisíc řezaných cibulovin v jedné hale. Slavnostní zahájení bude v sobotu o třičvrtě na deset a otevřená bude až do 12. května.