Podle vedoucí kroměřížského oddělení hygieny dětí a dorostu Ivy Piskové je v regionu nahlášeno 65 turnusů zotavovacích akcí. Z toho je 48 stálých táborů a 15 stanových. Dohromady se jich účastní zhruba 3 350 dětí.

„Letos jsme doposud provedli dvaadvacet kontrol, jejichž předmětem je dodržování legislativy při poskytování stravovací služby a provozování akcí pro děti,“ popsala Pisková s tím, že organizátoři letních pobytů pro děti zatím na předpisy dbají. „K přestupkům moc často nedochází. V oblasti, kterou kontrolujeme, jsme zatím zjistili devět drobných závad,“ doplnila hygienička.

Hygienici při rekreacích na Kroměřížsku odhalili jen pár drobných přestupků

Pokud už k prohřeškům dojde, nejčastěji se jedná o závady ve stravování a skladování potravin. Kontroloři je prozatím potrestali pěti blokovými pokutami v celkové výši 3 200 korun.

„Další běžné závady se týkají nedostatečného zajištění podmínek pro osobní hygienu dětí, jejich ubytování a nekompletní zdravotní dokumentace. V praxi se může jednat například o ubytování dětí do deseti let na patrových postelích nebo nedostatečně vybavenou lékárničku,“ sdělila Pisková.
Pokud pověření hygienici nějaké nedostatky zjistí, řeší je většinou blokovou pokutou, a následnými kontrolami pak zjišťují jejich odstranění. Dobrá péče provozovatelů se promítla také v tom, že děti ani rodiče si na nedostatky rozhodně nestěžují. Pisková potvrdila, že k průběhu táborů nemají výhrady. „Žádný oficiální podnět jsme letos nezaznamenali,“ uvedla.

Spokojená s letními pobyty pro děti je i ředitelka Střediska volného času DUHA v Holešově Jana Slovenčíková.
„Přes prázdniny pořádáme několik táborů, mimo jiné na Rusavě nebo pod Tesákem. Tam zatím žádné problémy s ubytováním ani stravou nenastaly, naopak děti jsou tak nadšené, že se jim vůbec nechce jezdit domů,“ pochvalovala si Slovenčíková.