Nejen podle teploměru, ale i podle staré pohanské tradice má už region zimu za sebou. Za zvuku lidových písní a říkadel proto vyrazily děti z několika školek a škol vynést Morenu, a tím vyhnat zimu z města, tedy přivítat jaro.

Jedna po druhé se jednotlivé třídy řadily na lávce, s připravenou písničkou Smrtku svlékli a holou ji hodily do řeky. Slaměných figurín letos do vody dopadlo rovnou několik, za nimi ještě letěla z rukou krojovaných školáků celá salva vajec.

Žáci druhé třídy z kroměřížské ZŠ Slovan se pak přesunuli před most a v hloučku přihlížejících předvedli připravené vystoupení, ve kterém nechyběly ani lidové hry a písně. Na vítání jara pilně nacvičovali ve škole i mimo ni.

Čtěte také: Kotlíkové dotace: I zájemci z Kroměřížska mají letos další šanci

„Chodíme sem s dětmi vystupovat každý rok. Paní učitelka to s nimi nacvičuje během vyučování, třeba v hudební výchově a tělocviku a my pak máme tak tři zkoušky spolu,“ vysvětlila pracovnice mateřského centra Klubíčko Jana Nováková.

Podle ní je na celé akci pro děti nejzajímavější právě vystupování. „Děti na tom určitě baví právě ty tanečky, které se dřív tancovávaly ve školkách. Jinak v tělocviku totiž pořád cvičí a tomuhle se už nevěnují, takže si to takhle zpestří,“ míní.

Připravený program ocenili také dospělí diváci. „Bydlíme v Kroměříži chvilku, takže jsme tu poprvé, ale moc se nám akce líbí. Pro děti je to určitě moc pěkné,“ vyjádřila se třeba Helena Homolová.

Podobně to viděla i další maminka. „Nikdy jsem tu nebyla, ale teď když mám dítě, přišla jsem se podívat i na to, co mě třeba v budoucnu čeká. Krásné bylo shazování Moreny, ale samozřejmě i vystoupení,“ chválila akci Jana Růžičková.

Čtěte také: Floria myslivost letos nabídne i hájovnu: vyhrajte s Deníkem vstupenky!

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ