Nejinak tomu bylo i v Holešově, kde se kromě velkých kostelních zvonů rozezněly i malé zvonečky, které si sebou přinesli návštěvníci do kostela Nanebevzetí Panny Marie. Noc kostelů započal tamní farář Jerzy Walczak, a to mší svatou pro děti a mládež.

„Program připravila místní římskokatolická farnost, velmi se angažovali mladí farníci, a to hlavně při chystání dětský her," vysvětlila za holešovskou faru Věra Škrabalová.

První připravenou hrou byl Kostel plný zvířátek. Jak už sám název napovídá, odehrávala se v prostorách celého kostela.

Kromě her čekala na návštěvníky i prohlídka chrámového kůru a varhan či troubení holešovských trubačů. Nabitý program vyvrcholil koncertem Holešovského chrámového orchestru.

Dalším místem, které v pátek večer netradičně ožilo, byl kostel svaté Anny na stejnojmenném náměstí. „Také u nás jsme začátek programu zaměřili na děti. V celém kostele hledali andělíčky a skládali puzzle. Nechyběli ani dva opravdoví andělé v životní velikosti, kterým děti mohli zazpívat písničku a vysloužit si tak sladkou odměnu," popsala průběh večera Škrabalová.

Noc kostelů si tak nenechali kromě milovníků sakrálních památek ujít zejména rodiny s dětmi.

„Informace o téhle akci jsem náhodou zachytila na internetu. Tak jsem se podívala, kde je nejzajímavější program, vzala jsem dceru Elišku a neteř a vyrazily jsme sem," poznamenala jedna z návštěvnic Pavla Milerová 
z Bystřice pod Hostýnem. Litovala, že nebyl podobný program připravený pro děti například i v Bystřici. „Nakonec jsem ale ráda, že jsme jely do Holešova. Byla to krásná akce a jsem ráda, že se holky zabavily," uzavřela Milerová.

U svaté Anny zazněla později i Mozartova Malá noční hudba v podání Holešovského komorního orchestru. A ti, kteří vydrželi až do půl desáté, se mohli pokochat kostelními prostory osvětlenými jen baterkou v rámci komentované prohlídky.

Posledním místem, kde vítali návštěvníky i v pokročilé hodině, byl Dům s kaplí u svatého Martina. „Pro návštěvníky byla připravena například dílnička, kde si každý mohl nazdobit krásnou voskovou svíčku a samozřejmě si ji odnést. K vidění byla i výstava obrazů s náboženskou tématikou, které vytvořili naši farníci," vysvětlila Jitka Samková z Domu u svatého Martina. Holešov se Noci kostelů účastní už od prvního ročníku.

Autor: Lucie Ságnerová