„Když jsme chtěli montovat úsporné zařízení na vodovodní síť, zjistili jsme, že si děti málo myjí ruce, a tak bychom vlastně skoro nic neuspořili," potvrdila Deníku například ředitelka I. základní školy v Holešově Jarmila Růžičková.

Pedagogové se prý setkávají také s tím, že některé děti mají problém na záchod chodit, protože je jim to před spolužáky hloupé.

„Sociální zařízení máme vybudované nové, kabinky jsou opravdu velice pěkné a barevné. Pravda ale je, že dětí je hodně, a můžou tak mít i pocit z nedostatku soukromí," míní ředitelka.

Velký problém v tom prý ale nevidí. „Pustíme děti třeba i ve vyučování, aby mohly jít na záchod samostatně a nikdo je nerušil. Myslím si, že takto se dají takovéto případy řešit," dodala ředitelka holešovské základní školy.

Jsou podle ní žáci, kteří povolení učitelů využívají v hodinách častěji než ostatní. „Vždy to probereme s rodiči, aby toho samozřejmě nezneužívali. Pokud je to odůvodněné, tak je ale samozřejmě na toaletu pustíme," ujistila ředitelka.

Jedna z maminek oslovených Deníkem tvrdí, že její synové s tímto problém nemají.

„Jen ten mladší si občas stěžuje, že v hodině jít nemůže a o přestávce se to někdy ani nedá stihnout, když je tam zrovna hodně lidí," připustila Soňa Drábková z Kroměříže.

Jak ale přiznává, ona sama s tím v dětství měla občas problém.

„Nechtěla jsem chodit na toalety v cizím prostředí a třeba jsem ani nepila, abych to vydržela až domů. Nemám na to dobré vzpomínky. I dnes mi pořád ještě na některých místech vadí chodit na toaletu," říká obyvatelka Kroměříže.

Další maminka, která si nepřála být jmenována, má syna ve druhé třídě. „Na jeden ze záchodů odmítá syn chodit kvůli nepříjemnému zápachu, musí vždy do patra. Paní učitelka je prý ale hodná, když nevydrží do přestávky, výjimečně ho pustí i v hodině," líčí synovo trápení.

Co se týče vybavení WC, v tom prý problém není: toaletní papír a papírové ručníky podle rodičů na školách chybí jen zřídka.

„Do mateřské školy nosil toaletní papír každý rodič. Ve školách to už dělat nemusíme a děti ho mají dostatek," potvrzuje Gabriela Pospíšilová z Kroměříže. Děti na prvním stupni navíc mají v některých školách ve třídě stále i vlastní ručníky, aby si mohly do nich utřít ruce.