„Čekalo je povídání o vánočních tradicích na Hané i na Valašsku, prohlédli si postavy, které jsou s tradicemi spojené – třeba ponocného, Mikuláše, čerta, anděla a tak dále. A zároveň mohly ochutnat typické hanácké koláče, frgály, čaj z devatero bylin,“ vyjmenovala ředitelka SVČ TyMy Jarmila Vaclachová.

Organizátoři připravili také dílničky.

Muzeum regionu Valašsko zve na výstavu fotografií zachycujících zimní lidové tradice na Valašsku. Na snímku kurátorka výstavy Lenka Šemorová.
Zimní valašské zvyky. Trojice fotografů vystavuje na zámku

„Děti se tam dozvěděly, proč se zapalují svíčky na adventních věncích, pouštěly si lodičky v ořechových skořepinách, krájely jablíčka nebo psaly dopis Ježíškovi. Domů si odnesly vlastnoručně vyrobený vánoční zvoneček. Na jednom stanovišti se zase zpívaly koledy u betlému,“ dodala ředitelka s tím, že letos přišly čtyři stovky návštěvníků z mateřských a základních škol nejen z Holešova.

„Přijely i děti z Kroměříže, z Bystřice pod Hostýnem a z okolních vesnic. Za dvacet let má tato akce velkou tradici a je o ni zájem,“ prozradila Jarmila Vaclachová.

SVČ TyMy chystá v sobotu Mikulášské putování v holešovské zámecké zahradě. Na prosinec připravuje také Čertovské pohádky, vernisáž vánočních stromečků, vánoční dílničky či Česko zpívá koledy a další podniky.