Předškolská zařízení jsou nedostačující, některá města či obce se proto snaží co nejrychleji situaci řešit. A někde to působí problémy. Například v Kvasicích.

„Já osobně se pozastavuji nad nedostatkem volných míst. Kapacita školky není zcela naplněná, ale otevřít další třídu je problém. Prý si máme podle tamní ředitelky vozit děti do okolních školek. Přitom by ale stačilo otevřít další třídu. Zajímalo by mě, podle čeho děti vybírá,“ postěžovala si v pátek Deníku jedna obyvatelka Kvasic, která si nepřála být jmenována.

A protože je takových nespokojených rodičů více a někteří se obrátili už i na zastupitele, rozhodla se obec učinit opatření.

„Když máme u nás školku, tak si ji také chceme udržet. Do zařízení v nejbližších týdnech přijde kontrolní výbor zastupitelstva obce a prověří mimo jiné systém přijímání dětí. Podal jsem i žádost, aby tam v příštím školním roce přišla školní inspekce, která se zaměří na kontrolu chodu školky,“ upozornil starosta Kvasic Lubomír Musil.

Na základě toho, co kontrolní výbor zjistí, pak podniknou další kroky. A součástí bude i navyšující se počet dětí.

„Už jsme schválili dvě varianty. Pokud bude hodně předškoláků, tak otevřeme tři třídy pro osmadvacet dětí a k tomu logopedickou učebnu pro čtrnáct dětí,“ přiblížil starosta.

Pokud ani to stačit nebude, sáhnou ke druhé možnosti pro více dětí.

„Byly by tam čtyři třídy pro čtyřiadvacet dětí, ale bez logopedické. Tak jak tak se ve školce udělají drobné úpravy, aby vše vyhovovalo normám,“ dodal Musil. Jako kritéria pro přijetí dětí stanovili věkovou hranici od tří let a výše. Přednost mají místní, poté pak z okolních obcí.

Ředitelka zařízení Hana Soukupová se k celé problematice příliš vyjadřovat nechtěla. „Mohu jen říct, že máme plno, třídy jsou naplněné,“ konstatovala Soukupová.

Nárůst dětí zaznamenávají třeba také v Holešově. Chystají tam proto otevření dvou nových tříd pro padesát dětí.

„Bude se jednat o zprovoznění bývalé Mateřské školy ve Všetulích, což vlastně bude odloučené pracoviště Mateřské školy Sluníčko,“ prozradil Deníku starosta Holešova Zdeněk Janalík.

I v Morkovicích přibývá dětí, radikální řešení tam ale zatím nechystají.

„Nárůst předškoláků u nás není tak markantní. Chtěli jsme kvůli tomu původně otevřít čtyři třídy, ale nakonec jsme zůstali u tří, jak je tomu už několik let,“ vyjádřila se ředitelka morkovické mateřské školy Daniela Judasová