Podhradní Lhota - V Podhradní Lhotě se tak na dva týdny rozložilo tábořiště, v němž nalezlo útočiště celkem třiačtyřicet dětí, které se proměnily v keltské bojovnice a bojovníky.

„Děti si horlivě psaly deníky, přispívaly do táborové kroniky a posílaly si vzájemně psaníčka, ve kterých nadšeně hodnotily svůj pobyt na táboře. Tím vším prostoupila senzační prázdninová atmosféra,“ popsal Karel Bartošek.

Děti si jako praví keltští bojovníci nejprve musely vyrobit vlastní oděvy. Každý kmen si postavil své oppidum neboli opevněný tábor, a to pouze s použitím dřeva, větví, kamenů a listí, které děti našly v lese. Vybudovaly i strážní věž a svatyni pro vzývání přírodních božstev a sil. Stěžejním programem byla celotáborová hra Výprava za Kelty. V ní jednotlivá družstva hledala ztraceného druida, který jim pomohl v obraně před Římany.

Vrcholem pobytu byla návštěva opravdového keltského oppida u České Třebové. „Experimentální archeologové v něm žijí přesně podle keltského způsobu života,“ doplnil Bartošek.

Pionýrská skupina Dr. Mirko Očadlíka již tradičně pořádá pro děti historicky laděné tábory, například o životě antických Řeků, starých Slovanů nebo ze středověkého období vlády Karla IV. (ex)