Jen od začátku roku vyšetřovali kroměřížští policisté sedmačtyřicet dětí od patnácti do osmnácti let, kteří spáchali nějaký trestný čin. „Nejčastěji to jsou krádeže, populární je i jízda bez řidičáku,“ nastínila kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.
Občas se policisté setkávají i s takzvaným mařením výkonu úředního rozhodnutí. To se týká zejména mladistvých, kteří utečou z výchovného ústavu. „Pokud jsou pak za trestný čin uznáni vinnými, hrozí jim však pouze poloviční sazba. U dětí do patnácti let se případ kvůli nízkému věku odkládá a hlásí se na sociálku. Letos jsme měli takových případů čtrnáct,“ vyčíslila Malenovská.
S porušováním zákona ze strany dětí se čatso setkávají i kroměřížští strážníci. „Velkým fenoménem je momentálně popíjení alkoholu. Skupinky mladých posedávají různě po parcích nebo zamíří na diskotéku,“ konstatoval ředitel městské policie Miloslav Skřebský.
Samo popíjení není podle Skřebského trestné, problém má však ten, kdo dítěti nalije nebo mu alkohol opatří. „Bývá však obtížné zjistit to. Děti jsou už naučené říkat, že to mají od kamaráda Pepy, jehož adresu ale neznají,“ přiblížil Skřebský.
Větší úspěchy však slaví strážníci v restauracích. „Tam se většinou pod tíhou okolnosti mladí přiznají, že jim nalil číšník. Hlavně ve chvíli, kdy mají před sebou pivo, nemohou tvrdit něco jiného,“ zhodnotil ředitel.
Mezi další prohřešky, které mladí lidé páchají, pak řadí strážníci vandalismus, sprejerství nebo krádeže. „Naopak jsme se zatím nesetkali s tím, že bychom někoho načapali u výherních hracích přístrojů. I tady by se ovšem postih týkal obsluhy, která dítě nechala hrát,“ dodal Skřebský.