Třeba na ZUŠ v Hulíně byl letos počet zájemců velmi vysoký. „Máme dokonce kapacity zaplněné natolik, že nebudeme moci ani všem dětem vyjít vstříc," potvrdil tamní zástupce ředitele Petr Voříšek.

Kapacita školy je totiž uzpůsobena pro čtyři stovky žáků. „Nejvíc míst máme v hudebním oboru, dvě stě osmdesát. V literárně dramatickém je to něco kolem sedmdesáti a ve výtvarném čtyřicet míst," přiblížil zástupce ředitele.

U malých dětí patří podle něj mezi nejoblíbenější nástroje zobcová flétna a klavír.

„V oblibě jsou teď hodně také keyboardy, které umějí zahrát i doprovod. Oproti klavíru to navíc není tak drahá záležitost," doplnil Petr Voříšek.

Právě v příštích dnech budou uzavírat počet přijatých i na ZUŠ v Kroměříži. „Kdyby někdo ještě přišel, můžeme ho přezkoušet," připustila tamní ředitelka Ivona Křivánková.

Zájemce se ale podle ní musí dostavit přímo na vedení školy, oficiální zápis se už totiž konal.¨„Kromě těch, kteří přišli v řádném termínu, přibereme jedině v případě, kdyby ještě volná místa zbyla," upozornila ředitelka.

I v Kroměříži mají nejvíc míst vyhrazeno pro hudební obor. „Nejčastěji obsazované studijní zaměření je i u nás klavír a zobcová flétna. Nedá se říct, že by o některé nástroje klesal nebo naopak narůstal zájem," míní Ivona Křivánková.

Zájem studovat umění je podle ní u dětí stále velký. „Někdy nejsme všechny uchazeče ani schopni uspokojit," dodala ředitelka. Uměleckou školu navštěvují studenti od pěti až do dvaceti let. „Připravujeme je totiž nejen na střední, ale i na vysoké školy," vysvětlila Ivona Křivánková.

Jedna střední škola, konkrétně Konzervatoř P. J. Vejvanovského, sídlí také přímo v Kroměříži: stabilně tam každý rok mohou přijmout jednu třídu.

„Podle plánu, který se nám daří dodržovat, jsme přijali na obor hudby sedmadvacet a na zpěv tři žáky," řekl Deníku tamní ředitel Miroslav Šiška.

Snaží se prý žáky přijímat tak, aby udržel stav ročníků alespoň v takových poměrech, jaký je v orchestru: to znamená čtyři klarinety oproti dvanácti houslím.

„Daří se nám tento poměr držet, máme na škole asi osm klarinetistů a šestnáct houslistů. Je pravdou, že to trochu kolísá, někdy se přihlásí houslistů osm, jindy zase třeba dvanáct, ale to je běžné," doplnil Miroslav Šiška.

Celkem ve škole vyučují hru na plných sedmnáct nástrojů. „Je pravdou, že třeba o klavír je poslední dobou o něco větší zájem než dřív, jinak ale oblíbenost žádných nástrojů výrazněji neklesá ani nestoupá," dodal ředitel kroměřížské konzervatoře.