Své o tom ví i prodavač z holešovského hračkářství Tomáš Hradil.„Děti kolem osmi let si u nás kupují hlavně stolní hry, kterými se mohou zdokonalit třeba v násobilce a mou je hrát se svými kamarády. Kluci si berou autíčka nebo postavičky bojovníků. U holek jsou zase populární zvířátka Littlest pet shop,“ míní Hradil.

Podle něj se před Vánocemi kupují sáně a boby na zimu a také větší dárky, jakou jsou například autodráhy, auta na dálkové ovládání, stavebnice Merkur, Lego a parkovací garáže.Podobně jsou na tom i v prodejně hraček a papíru Hopík v Kroměříži. Také u nich se nejvíc prodává hlavně stavebnice Lego, logické a vzdělávací hry. například ty od společnosti Albi.„Děti předškolního věku mají zájem především o hlavolamy a výtvarné hry,“ podotkla tamní prodavačka Jana Ryglová.

Na Vánoce se u nich kupují hlavně dárky, o jejichž prodej se ve větší míře zaslouží reklama. Mezi takové patří chemické laboratoře, postavičky nazývané Gormiti, panenky Barbie se svítícími šaty a také Barbie deníček otevírající se pouze náramkem.Rodiče kupují svým dětem hlavně knihy. Většina si myslí, že je to mnohem lepší než hračky, které se omrzí. Osvědčenou klasikou jsou proto Josef Lada, Jan Werich, knížky z Večerníčků, O krtečkovi nebo Pipi dlouhá punčocha.

Vedoucí kroměřížského knihkupectví Kanzelsberger Jaroslava Zabloudilová říká, že mezi předškoláky jsou oblíbené knížky prvního čtení, tedy s velkými písmeny a jednoduchým dějem.„Například jsou to tituly Učím se číst a Další pohádky ze statku strýce Josefa. Také je zájem o sešity, do kterých mohou děti lepit obrázky nebo vyplňovat úkoly, například Těšíme se do školy, Rébusy a hádanky pro Kuby i pro Anky,“ vyjmenovala Zabloudilová.

U starších žáků vedou překvapivě časem prověřené Boříkovy lapálie od Vojtěcha Steklače a také Harry Potter – filmová kouzla. „Je to nejnovější knížka, ve které jsou různé dokumenty z filmového zpracování,“ vysvětlila vedoucí knihkupectví. Podle ní jsou stále v oblibě i další tituly se známým kouzelnickým učněm.

Malé děti si přejí hlavně takové dárky, které vidí v reklamě, nebo které má většina jejich vrstevníků. „Na Vánoce bych chtěla domeček pro zvířátka Pet shop, barbínu s koněm a pejska. Z knížek asi hlavolamy a doplňovačky,“ nadšeně popsala Deníku sedmiletá Klárka Bröcklová z Kroměřížska.

Jarmila Petříčková