Zatímco pro město platil stav pohotovosti, v jiných částech regionu byl až na obrovské kaluže na polích či cestách poměrně klid.

„Hladina Moravy v Kroměříži dosáhla výšky pěti set centimetrů v sobotu v jedenáct hodin, což znamenalo vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity. Po devatenácté hodině pak už přesáhla pět set dvacet centimetrů,“ informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

V neděli šla hladina dolů a pak zas nahoru

Kolem dvacáté hodiny se ale naštěstí díky chladnějšímu počasí vzestup hladiny zastavil a řeka začala konečně klesat až do druhé nedělní hodiny ranní.

„Poté ale zase začala pozvolna stoupat. O půl desáté dopoledne měřila dokonce pět set dvacet osm centimetrů,“ upozornil Zrna.

V pohotovosti proto byla neustále povodňová komise, která situaci monitorovala. V terénu byly i povodňové hlídky kontrolující krizová místa. Morava pak kulminovala v jedenáct hodin, kdy dosáhla výšky pěti set dvaceti devíti centimetrů, průtok byl čtyři sta dvacet kubíků za sekundu.

„Nějaké lokální problémy se místy mohly objevit, žádné větší potíže však nehrozily,“ sdělil v neděli před polednem Jiří Barouš z Povodí Moravy.

Další vzestup hladiny by se podle něj už objevit neměl.

„Změnilo se totiž proudění vzduchu na severozápadní, tedy chladnější. A srážky už ustaly. Hladina řeky by měla klesnout a dosáhnout zpátky prvního stupně povodňové aktivy v pondělí dopoledne,“ poznamenal Barouš.

Během odpoledne, v půl čtvrté, pak už hladina měřila jen pět set devatenáct centimetrů.

V Hulíně byl klid

Zvýšenou hladinu řeky Rusavy zaznamenali také v Hulíně, žádné problémy tam ale nebyly.

„Voda se dost zvedla, žádný stupeň jsme ale vyhlásit nemuseli,“ prozradil tamní starosta Roman Hoza. Klid měli i na Bystřicku.

„Průtok Bystřičky je sice vyšší, nic se ale neděje. Sněhy odtávají postupně. Navíc Bystřička pramení v Hostýnských horách, takže tady je díky tomu situace jiná. Proud nabírá na síle až dál,“ informovala mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

Situace sice nikde nebyla dramatická, přesto museli na Kroměřížsku hasiči v sobotu v noci vyrazit k vodě. Nezaměstnala je ovšem lokální povodeň, nýbrž spadený strom.

„Ten se zřítil do koryta potoka mezi obcemi Těšánky a Lebedov. Z preventivních důvody, aby se potok neucpal a voda nezačala vytékat ven, jsme ho vytáhli,“ potvrdil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.