Morava v Kroměříži včera přesáhla čtyři metry. Povodně prý ale regionu nehrozí

Vydatné dešťové přeháňky v minulých dnech je totiž znovu začaly zvedat. K záplavám by ale naštěstí podle odborníků dojít nemělo.

Na řece Moravě v Kroměříži byl ve středu kolem deváté hodiny vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, hladina přesáhla čtyři metry. Po šestnácté hodině měřila už 453 centimetrů. Ve městě proto sáhli k několika preventivním opatřením.

„Byly zkontrolovány a uzavřeny klapky na kanalizacích. Průběžně také monitorujeme zprávy o stavech toků, hlavně Bečvy a Moravy,“ informoval Deník ve středu po poledni starosta Kroměříže Miloš Malý.

Bezprostřední nebezpečí obyvatelům nehrozilo. „To by hladina musela mít zhruba šest metrů a devadesát centimetrů. I kdyby v následujících dnech či hodinách pršelo, nepředpokládáme, že Morava dosáhne takové výšky. Lidé mohou klidně spát,“ dodal s úsměvem Malý.

Svým způsobem v pohotovosti byli ve středu i zastupitelé a dobrovolní hasiči z Kvasic. Obec totiž obtéká Morava.

„Dá se říct, že ve střehu jsme v podstatě neustále. Od květnových povodní máme také pořád při ruce pytle s pískem. Nepředpokládáme, že by nám ale povodně opravdu hrozily, na čtvrtek a pátek už hlásí lepší počasí,“ řekl starosta Kvasic Lubomír Musil.

S rychlým zvedáním hladin na tocích při několikadenním dešti se lidé musí prostě smířit. Mohou si za to prý sami.

„Jak se k přírodě chováme, tak nám to oplácí. Před zhruba sedmdesáti lety navíc nějací dobráci narovnali břehy toků, tak se teď nemůžeme ničemu divit,“ vysvětlil Musil.

V Chropyni, kde si trápení s velkou vodou rovněž užili na jaře, jsou prozatím v klidu. „Hladiny se doposud nijak markantně nezvedly. Kdyby nastal opak, svoláme hned povodňovou komisi,“ konstatoval chropyňský starosta Radovan Macháček.

Podle dispečera Povodí Moravy Radomíra Prudka by se hladiny mohly ještě zvedat, povodně by ale Kroměřížsku opravdu hrozit neměly.

„Není vyloučeno, že Morava v Kroměříži během večera či noci dosáhne ke druhému stupni, žádné nebezpečí to ale neznamená. Voda se může maximálně začít rozlévat na nějaké louky,“ informoval ve středu odpoledne Prudek.

Také počasí na nadcházející dny podle něj vypadá příznivě. „Frontální oblačnost by se měla postupně přesunout na Slovensko,“ uzavřel Prudek.