Kamerový systém měst na Kroměřížsku se stále rozrůstá. Okresní město, kde strážníci ke zlepšení své činnosti začali používat bezpečnostní kamery už před 17 lety – v roce 2001, disponuje v dnešních dnech celkem 19 pevnými kamerovými body a dvěma mobilními, které lze přesouvat. Poslední z nich osadilo město před pár dny.

KAMER PŘIBÝVÁ

V kroměřížské výbavě jsou nejenom kamery digitální, ale také ještě některé analogové. Poslední pořízená, samozřejmě již digitální, je druhou nejlepší v rámci městského systému a vyšla na 600 tisíc korun. Více než polovinu z této částky zadotovalo ministerstvo vnitra v rámci programu prevence kriminality.

„Kamera je otočná, s třicetinásobným optickým zoomem a tedy s maximálním rozlišením,“ popsal kvality nového zařízení ředitel městské policie Libor Kubiš. V posledních dnech přidalo do svého „arzenálu“ další čtyři kamery i město Holešov, které tak rozšířilo počet na 15. A obdobně se zachovala i Bystřice pod Hostýnem.

„Rozšíření kamerového systému bylo realizována proto, že dosavadní systém se osvědčil. Plní z velké části i funkci preventivní a přispívá ke zvýšení bezpečí občanů a návštěvníků v lokalitách, která jsou rizikovější,“ uvedl Eduard Dlhopolček z městské policie v Holešově.

Za rizikové oblasti označil místa s velkou koncentrací lidí, jakým je například náměstí, kde se nachází diskotéka a spousta podniků a obchodů.

„Ano, například pět kamer je v okolí autobusového nádraží. Samozřejmě každá zabírá trochu jiný prostor, ale je to z důvodu velké koncentrace občanů, tedy rizikových míst,“ potvrdila důvody výběru umístění kamer také Ladislava Kurfűrstová z městské policie v Bystřici pod Hostýnem.

DĚVÍN NENÍ POD DOHLEDEM

I z toho důvodu umístila Kroměříž kameru do míst, aby dohlížela na Bezručovy sady, kde se zejména v letních měsících scházejí lidé bez domova a další občané obtěžující ostatní návštěvníky.

„Řešili jsme zde také pití alkoholu na veřejnosti, které zakazuje městská vyhláška,“ doplnil ředitel Kubiš. Přesto do dnešních dnů není plně monitorováno místo kolem bytového domu Děvín na sídlišti Zachar, který je v oblasti kriminality černou skvrnou na mapě Kroměříže.

„Kamera v těchto místech zabírá pouze školu a přechod pro chodce. Je tak nastavena kvůli bezpečnosti školáků. Děvín je vidět pouze z boku,“ připustil radniční mluvčí Jan Vondrášek.

Orientační umístění kamer ve městech:

Kroměříž
Velké nám., Sněmovní nám., Vodní ul., Komenského nám., Tovačovského, Riegrovo nám., Masarykovo nám., Albertova ul., ul. 1. máje, Slovanské nám., Spáčilova ul., Nádražní ul., Ztracená ul., Hanácké nám., Obvodová ul., Na Sladovnách ul., most Karla Rajnocha, Nám. Míru, Bezručovy sady.

Holešov
ul. Palackého, ul. 6. května, ul. Dukelská, ul. Sokolská – Kráčiny, Městský úřad, nám. Dr. E. Beneše, kostel Nanebevzetí Panny Marie, ul. Masarykova a Smetanovy sady, nám. F. X. Richtera, ul. Tovární, ul. Palackého – Nerudova, autobusový terminál, ul. Školní – Sušilova – Havlíčkova, budova Finančního úřadu, zámek.

Bystřice pod Hostýnem
Masarykovo nám. 2 kamery, Dolní ulice 3 kamery, Přerovská – Holešovská a autobusové nádraží 5 kamer.

Pozn. Jedná se o orientační umístění. V některých případech se jedná o křižovatky, tudíž mají kamery záběr na více ulic a míst zároveň.