„Dvaašedesátiletý řidič auta zareagoval ihned, jakmile chlapce spatřil. Začal prudce brzdit. Ačkoliv nehodě již nedokázal zabránit, náraz nebyl fatální,“ říká policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Nehodu vyšetřují kroměřížští dopravní policisté. „Vyšetřování probíhá, je brzy na nějaké závěry,“ uvádí Kyšnerová.

Děti jsou neopatrné, provoz hustý

Mluvčí Kroměřížské nemocnice, kam byl chlapec záchrannou službou převezen, potvrdil, že hoch byl ošetřen a hospitalizován na tamním dětském oddělení.

„Podle našich zdravotníků neutrpěl naštěstí těžká poranění, která by jej ohrožovala na životě, lečí se se zhmožděninami v oblasti hlavy a obličeje. Na nemocničním lůžku zůstane patrně do konce tohoto týdne,“ doplnil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Vyjádření ohledně bezpečnosti žáků v blízkosti silnice před školou se Deníku od ředitelky nepodařilo získat, odpoledne nikdo z vedení školy nekomunikoval. Někteří rodiče však mají jasno. Vadí jim hustý provoz, rychlost a zaparkované auta u patníků.

„Dopravní značky jsou přehledné, ale děti pobíhají, jsou nepozorné,“ říká o dětech ze základky paní Lenka, maminka jednoho z tamních žáků.

„Problémem je tady nejen hustý provoz, ale také zaparkovaná auta u chodníku. Minimálně po celé délce budovy školy bych zakázala stání. Děti by měly větší rozhled a i je by bylo lépe vidět,“ myslí si paní Lenka.

Omezit rychlost

Také Jaroslavě Láníkové, která zde vyzvedává svého vnuka, vadí hustý provoz.

„Je tady úzká a nepřehledná silnice, auta se nemají kde vyhnout,“ říká babička osmiletého žáka.

„Rozhodně bych alespoň před budovou školy omezila maximální povolenou rychlost třeba na 30 kilometrů v hodině,“ nabádá Jaroslava Láníková.

„Když řidič jede okolo školy, měl by být ostražitější a předvídat, že děti jsou roztržité a mohou mu vběhnout do silnice,“ říká.

Třikrát se rozhlédnout

Před budovou školy se nachází přechod pro chodce a svislé i vodorovné dopravní značení upozorňuje řidiče na přítomnost děti. Často se nebezpečí vystavují zbytečně sami žáci, když přechází mimo přechod, přebíhají přes vozovku, postávají u patníků cesty a vchází do silnice za zaparkovaným autem, kde nejsou vidět. A to je přesně případ žáků ZŠ U Sýpek Kroměříž.

Policejní preventistka Barbora Balášová vzkazuje nejen dětem, ale i dospělým, aby přecházeli pouze na přehledném místě a pokud je v blízkosti přechod, použili jej.

„Pravidlo zní: třikrát se rozhlédni – vlevo, vpravo, vlevo a rychle přejdi,“ radí chodcům Balášová a připomíná, že do vozovky se vstupuje až když vozidla bezpečně zastaví.