Pokles pracovních sil však do městské kasy přinesl úspory: rozpočet Kroměříže se totiž díky tomu a díky přesunu agendy na jinou organizaci snížil oproti loňsku o dvě stě milionů korun.

„Pro letošek budeme hospodařit s částkou 387 milionů korun,“ informovala starostka Kroměříže Daniela Hebnarová (ODS).

O další snížení sumy o pětadvacet milionů se oproti loňsku postarala úsporná opatření v rámci příspěvkových organizací či jednotlivých odborů na straně výdajů.

Například kroměřížský Dům kultury, který nově spravuje i kino Nadsklepí, bude hospodařit se zhruba 9,8 milionu korun.

Ředitel Jiří Králík by však samozřejmě uvítal více peněz. „Je to málo. V částce je zahrnuto jak kino, tak účelové dotace na několik akcí během roku, například na dožínky, festival vojenských hudeb a další,“ konstatoval Králík.

Jednou z největších investičních akcí, které Kroměříž pro letošek naplánovala, je oprava koupaliště Bajda.

„Plánujeme pouze technické úpravy a opravu folie na velkém bazénu v hodnotě asi devět milionů korun. Další etapy budou následovat. Technické úpravy potřebuje také malý bazén a brouzdaliště. Plánujeme i vodotrysk a skluzavky pro děti,“ vyjmenovala kroměřížská starostka Hebnarová.

Pokud se však městu podaří potřebnou částku sehnat ještě letos, rádo by koupaliště opravilo jednorázově.

„Největší investiční akcí je však bezpochyby zaplacení rekonstrukce Nadsklepí. Dále chystáme revitalizaci sídliště Slovan či dostavení a vybavení nového informačního centra,“ vyzdvihla starostka.

Profinancování projektu na rekonstrukci kina Nadsklepí se však nelíbí některým opozičním zastupitelům.

„Stejně tak jsem proti rozpočtovým položkám v hodnotě asi jeden a půl milionu korun na provoz kanceláře KROK (Kroměřížská rozvojová kancelář), která se zabývá psaním a rozdělováním grantů,“ postěžoval si například jeden z nich, Pavel Motyčka (KDU-ČSL).

S podobou rozpočtu je však vesměs spokojený. „Víc položek je průhlednějších. Pokud jdou peníze na kulturu, tak je v něm i vyjmenováno, kolik peněz jde na jakou akci,“ pochvaluje si Motyčka.