Dětské oddělení omezí plánovanou péči

V Kroměřížské nemocnici bylo k pondělí 20.listopadu podáno ze strany lékařů 24 výpovědí z dohody o pracovní činnosti (DPČ).

„Jedná se o kmenové lékaře dětského, chirurgického a ortopedického oddělení. Na těchto odděleních bude zajištěna akutní péče, ortopedické oddělení bude zajišťovat i plánovanou péči, chirurgické oddělení plánovanou péči zajistí částečně,“ informovala Deník mluvčí nemocnice Veronika Slaměnová.

Ve Vsetínské nemocnici jednání s lékaři pokračují

Stejný počet lékařů podal výpověď také ve Vsetíně, kde plánují omezení operativy na druhou polovinu prosince.

„Co se týká prosince, nebude omezen provoz chirurgie, ARO, interny, neurologie, dětského oddělení, ani provoz gynekologicko-porodnického oddělení (včetně porodnice),“ sdělila mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Roman Havlík
Ředitel PNKM Havlík: Opravujeme to nejnutnější, nemocnice má velký potenciál

Druhou polovinu měsíce budou omezeny plánované operace na ortopedii i provoz ortopedické ambulance. Na radiodiagnostickém oddělení bude v prosinci zajištěn akutní provoz a provoz magnetické rezonance.

„Jednání s lékaři pokračují,“ dodala Plačková.

Omezení pohotovosti v nemocnicích v Uherském Hradišti a Vsetíně

Pokud jde o omezení lékařské pohotovostní služby (LPS), dotkne se dvou nemocnic ve Zlínském kraji. Službu se nepodařilo ve spolupráci s praktickými lékaři zajistit v Uherském Hradišti, kde bude lékařská pohotovost pro dospělé v prvních 14 dnech v prosinci zajištěna pouze ve víkendových provozech.

Dětská pohotovost bude fungovat v plném rozsahu. Ve Vsetínské nemocnici nebude lékařská pohotovost zajištěna ve čtyřech dnech v měsíci.

Protestní pochod odborů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku, 27. listopadu 2023, Praha.
Jaká byla stávka? Zapojilo se 7200 škol, Prahou prošli odboráři, Fiala reagoval

„V souvislosti s tím požádal Zlínský kraj praktické lékaře, aby se na provozu LPS tak, jak zákon ukládá, podíleli,“ sdělila Soňa Ličková mluvčí Zlínského kraje.

V krajské nemocnici musí pacienti počítat s čekáním na urgentu

Ve Zlíně podalo z původních 202 lékařů výpovědi 50.

„Jedná se zejména o lékaře z traumatologického oddělení a oddělení ARO,“ informovala mluvčí KNTB Dana Lipovská.

Pro chod nemocnice to znamená, že od 1.prosince pojede v řadě odborností ve standardním režimu. Sníží se ale částečně plánovanou operativu, z 11 operačních sálů jich pojede 9.

Vánoce v Kroměříži. Takto letos vypadá vánoční výzdoba v ulicích města.
VIDEO: Vánoce v Kroměříži. Takto letos vypadá vánoční výzdoba v ulicích města

„Předpokládáme tedy, že půjde o omezení o 10-15 procent. Omezen bude také provoz anesteziologických a traumatologických ambulancí, v souvislosti s tím musí pacienti na urgentním příjmu počítat s delšími čekacími dobami,“ dodala Lipovská.

Jednání lékařů s premiérem Fialou budou pokračovat

Do protestů se po celé republice zapojí tisíce lékařů. Pacienti jejich nespokojenost pocítí na odkladu plánovaných operací, nemocnice pak na finančních ztrátách.

Poslední jednání nespokojených lékařů s premiérem Petrem Fialou ale přece jen přinesla naději na dohodu. Premiér nabídl pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování.

Premiér Petr Fiala se dohodl s lékaři na navýšení platů. Ilustrační snímek
Hrozba zažehnána? Fiala se dohodl s protestujícími lékaři, slíbil miliardy navíc

Neznamená to však zatím zažeznání protestů. Ty lékaři, kteří vypověděli přesčasy, podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Přády odvolají tehdy, až se premiérem předložená nabídka potvrdí písemně.

Obě strany se podle Fialy domluvily, že v příštích dnech budou jednání pokračovat. „Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo je dostat skutečně do platů a mezd, a v jaké struktuře budou rozděleny,“ řekl premiér.