Sokolovna by se po rekonstrukci měla proměnit v moderní multifunkční centrum s malým a velkým sálem, univerzální zasedací či školící místností, kavárnou a zcela novým sociálním a technickým zázemím. V těsné blízkosti vznikne také parkoviště pro zhruba pět desítek automobilů.

Práce na rekonstrukci započaly letos v lednu. Nejprve vyklizením a „odstrojením“ původního objektu. Následně budovu obsadili stavaři.

„Aktuálně jsou práce v plném proudu,“ hlásí starosta Hulína Jaromír Žůrek.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, srpen 2021
Protesty lékařů zabraly. Vedení Psychiatrické nemocnice v čele s ředitelem končí

Dělníci už odstranili staré střechy, dle nového architektonického návrhu jsou totiž navrženy nové ploché střechy, na kterých bude umístěná fotovoltaická elektrárna pro výrobu elektrické energie s možností dodávání přebytku do sítě. Chybět nebude ani tepelné čerpadlo či rekuperace vzduchu.

K budově se aktuálně také přistavuje jedno nové patro pro další sál.

„Bude to samostatný sál ve druhém nadzemním podlaží. Počítáme, že bude využit pro komorní koncerty a dále například základní uměleckou školou pro dramatický kroužek,“ dodává starosta.

V přízemí stávající budovy se nachází původní sál. 

„K němu přibude přístavba, kde vznikne vstupní část a nahoře ochoz, ze kterého budou moci lidé sledovat dění v hlavním sále,“ vysvětluje Jaromír Žůrek.

Řada víceprací

Cena rekonstrukce se měla původně pohybovat okolo 143 milionů korun.

„Došlo však ke spoustě víceprací, jelikož objekt byl v minulosti různě doplňován a dnes už zdivo nebylo soudržné. Musely se také podbetonovat základy. Všechno to jsou věci, které jsme nemohli dopředu vědět. Řeší se to proto nyní dodatečně,“ přiznává starosta.

Prodejna Kauflandu v Kroměříži prochází rekonstrukcí. Červen 2023.
Rekonstrukce Kauflandu v Kroměříži pokračuje. Upravuje se fasáda i parkoviště

Výsledná cena se tak navýší, zatím však není zřejmé o kolik.

„Snažíme se, aby navýšení ceny bylo minimální, ale je třeba s ním počítat. Nemáme to aktuálně vyčísleno, ale pohybujeme se asi kolem pěti procent z celkové částky,“ říká starosta. Výsledná cena by tak mohla být okolo 150 milionů korun.

Otevře během oslav výročí

Práce měly trvat do příštího června, kvůli nutným vícepracím se však mohou protáhnout.

„Počítáme, že dokončení stavby by se mohlo posunout o jeden až dva měsíce,“ připouští starosta. Otevření nového multifunkčního centra se tak Hulíňané dočkají nejspíš v létě. Shodou okolností v roce, kdy město oslaví 800 let od první písemné zmínky.