V sídle Zlínského kraje byly k vidění také zajímavé výstavy a na terase v 16. etáži mohli návštěvníci pozorovat Slunce spolu s hvězdáři ze Vsetína, pokochat se výhledem na krajské město a okolí prostřednictvím dalekohledů nebo si prohlédnout bronzový model Zlína.

Přibylo 55 dárců kostní dřeně

Řadu návštěvníků zlákala také možnost projížďky kočárem taženým koňmi ze Zemského hřebčince Tlumačov. Nástupní stanice byla ve Vavrečkově ulici. Tamtéž byla k vidění také výstava moderní zemědělské techniky. Svou techniku a dovednosti předvedli také hasiči a zdravotničtí záchranáři.

Nepřehlédnutelný byl rovněž stánek iniciativy Jedu na dřeň, kde se zájemci mohli zapsat do registru dárců kostní dřeně. Této možnosti využilo během Dne zlínského kraje celkem pětapadesát lidí. „Děkujeme všem, kteří se ani dnes nebáli nabídnout nezištnou pomoc nemocným s leukémií,“ vzkázali novým potenciálním dárcům zástupci iniciativy.

Prezentace škol a spolků

Na parkovišti u budovy Cream rozložili své prezentační stánky studenti a pedagogové středních škol a učilišť z celého Zlínského kraje. Lidé obdivovali práci mladých sklářů, učňů potravinářských oborů, truhlářů a mnohých dalších. Zájem byl také o výstavu holubů a drobného zvířectva. Prezentovali se také rybáři, myslivci, včelaři či vinaři ze Zlínského kraje.

Část parkoviště pak byla po celý den především v obležení dětí, které se mohly na odrážedlech, kolech, koloběžkách či šlapacích motokárách vyřádit na dopravním hřišti BESIP. Zároveň si zde také ověřily své znalosti dopravních předpisů.

Regionální potraviny zachutnaly

Hlavní kulturní program se odehrával na platformě 14I15 Baťova institutu. Na pódiu vystoupil třeba Dechový orchestr mladých Zlín či Dívčí saxofonový orchestr z Luhačovic, představily se mažoretky i cimbálové muziky, zahrály kapely Avion Swing Band, Voxel či Argema.

Prostranství lemovaly desítky stánků, v nichž mohli návštěvníci Dne Zlínského kraje ochutnat a zakoupit nejlepší regionální potravinářské výrobky, mnohé ověnčené oceněním Perla Zlínska 2020 či značkou Regionální potravina. „Je to příjemná akce. Možná je tady méně lidí, než bývalo zvykem. Asi i kvůli strachu z koronaviru. Ale alespoň jsme se nemuseli mačkat ve frontách u stánků,“ všimla si návštěvnice sobotního Dne Zlínského kraje Markéta Dohnalová, která pochválila i kulturní program. „Koncert Voxela jsme si užili. Jeho písničky mají vtip a vtipně si svůj koncert i uváděl,“ ocenila mladého muzikanta.

Spokojený byl také Tomáš Ševčík. „Dětem se samozřejmě nejvíc líbilo na dopravním hřišti. Tam jsme strávili určitě nejvíc času,“ usmíval se návštěvník.