„Hlídka mobilního dohledu si vytipovala vozidlo. To ale nezastavilo a hlídku ohrožovalo, což byl podnět k tomu, abychom se za ním pustili. Následně jsme jej zastavili a řidiče zatkli,“ popsal za celníky průběh jejich ukázky Gustav Lipovský.

Mezi diváky měl velký úspěch i pes, který celníkům při akci pomohl. „Provedli jsme prohlídku vozidla, na což jsme měli připraveného psovoda. Pes pak v autě odhalil marihuanu,“ doplnil.

To však nejsou akce, které by celní správa prováděla na denním pořádku. Svou další práci návštěvníkům představili i v rámci svého stánku: tam si mohli prohlédnout především výrobky chráněné mezinárodní úmluvou CITES.

„Vypadá to, že lidé o naší práci vědí. Na nějaké věci se dotazují, ale představu určitě mají,“ pochválil příchozí mluvčí celního úřadu Dušan Janiš.

Kromě celníků se však v sobotu předvedly také všechny současné složky itegrovaného záchranného systému, spolu s těmi historickými. Na jednom místě tak mohli lidé potkat četníka, letce nebo tankistu RAF. rakousko – uherského vojáka, ale i dnešního hasiče.

K odpolednímu programu pak patřila i ukázka jízdních vlastností vojenských vozidel. Mnoho z nich mohli návštěvníci v průběhu dne prozkoumat i ze vnitř.

Některé z nich rozčarovala polední přeháňka „Až na to počasí je to tu dobré. Jsem tu s vnoučkem a ten se nejvíce těší na tank,“ vyjádřila se Zdeňka Mašová z Kvasic.

Den uniformovaných sborů přilákal i návštěvníky z daleka. „Moc se nám tu líbí i to počasí se dá přežít. A líbí se mi tu opravdu všechno, jsem fanoušek takových věcí. Taky jsme sem kvůli tomu přijeli až z Moravských Budějovic,“ konstatoval Lukáš Svoboda.