Lidé postávají se sklenkou vína a prohlížejí si mohutné sudy. Sommelieři u tří stanovišť zvládají zájemcům dolévat a ještě jim vypráví o výrobě vína, o odrůdách i o historii sklepa, v němž se právě nachází.

Sedmi set padesátiletá historie arcibiskupského sklepa na návštěvníky přímo dýchá, je totiž cítit v ušlechtilé plísni, která pokrývá všechny stěny a stropy.

Vinné sklepy založil v roce 1266 olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. Tím si ve sklepě vysloužil vlastní sochu. Návštěvníci mohli dále obdivovat dubové sudy z Francie a Maďarska, v nichž tradičně zraje mešní víno. Pozornost přitahovaly zejména obrovské sudy z 18. století.

„Největší sud má 19 220 litrů, druhý 14 tisíc litrů a oba jsou přibližně stejně staré. Nikdy ale nebyly úplně plné, protože se od nich odváděly desátky. Traduje se, že otvor v nich byl tak malý, že je čistili sirotci, kteří za svou práci dostali jídlo a ošacení,“ prozrazuje historii sudů Karel Smetana, ředitel společnosti Arcibiskupské zámecké víno, která sklepy spravuje.

Dnes se největší sudy už nevyužívají, slouží pouze jako dekorace.

„Devatenáctitisícový sud se naposledy používal ještě v roce 2008. Jenže přestal těsnit a začalo z něj vytékat víno, tak už ho máme pouze na výstavu,“ vysvětluje manažerka společnosti Martina Juřicová.

Lidé si mohli na otevřeném dni prohlédnout komoru pana arcibiskupa, která bývala celá naplněná vínem, nebo si v klenbě sklepů prohlédnout základy bývalého gotického zámku. Venku jim k poslechu zahrála cimbálová muzika Gryf. Ti, kteří nestihli sklepy navštívit, mohou využít příležitosti v příštím roce.

„Když vidíme zájem, který lidé o arcibiskupské sklepy letos projevili, určitě jim budeme chtít příští sezonu sklepy znovu zpřístupnit,“ dodává Martina Juřicová.