„Lidé mohli využít příležitost nechat se bez objednání a čekání vyšetřit,“ podotkl mluvčí Kroměřížské nemocnice Egon Havrlant.

Tamní odborníci nabídli zájemcům třeba vyšetření plic nebo kontrolu znamének, radili s používáním rehabilitačních pomůcek a poskytli informace z oblastí ortopedie, plicního a kožního lékařství, pediatrie, gynekologie, fyzioterapie či ošetřovatelské péče.

„Snažím se svému zdraví věnovat soustavně. Daří se mi třicet let držet si stejnou váhu, sladím jen medem, jím hodně ryby a zeleninu. Třikrát týdně si také sám měřím krevní tlak. Dnes jsem přišel na spirometrii, chtěl jsem si nechat změřit, jak mi fungují plíce. Podobné akce by jistě uvítali lidé i v menších obcích v regionu,“ mínil třeba pětašedesátiletý Oldřich Bambásek z Holešova.

Podobné akce jsou podle Marie Christovové, hlavní sestry Kroměřížské nemocnice vyhledávané a oblíbené právě zejména u starších lidí.

„Je to pro ně vítaný program. Mohou si tu nechat změřit krevní tlak a cukr nebo cholesterol, ochutnat zdravou výživu, konzultovat své zdravotní potíže, vyzkoušet si kompenzační pomůcky, a to všechno na jednom místě a prakticky bez čekání,“ vysvětlila.

Mezinárodní den ošetřovatelství se letos konal už posedmnácté.