Událost nahlásili pracovníci po jedenácté hodině dopoledne. „Prý tu měli kopat nějaké kabely, když narazili na tu kostru. Asi od jedenácti hodin tu lítali policajti kvůli vyšetřování,“ řekla včera svědkyně události Nikol z Holešova. Její přítel Martin dodal, že na místo dorazilo několik policejních aut a lékař, který ostatky ohledal.

Místo nálezu se nachází vedle holešovského gymnázia přímo za barem Jivera. „Šel jsem se podívat, co se tu děje, a najednou vidím, že je vedle mě natažená na modrým igelitu kostra člověka i s lebkou. Zaslechl jsem jednoho policajta, jak říká, že ta událost může být stará tak deset let,“ doplnil jiný svědek z Holešova, který chtěl podle svých slov v úterý v poledne navštívit jmenovaný bar.

Lebka a kostra nalezené v Holešově jsou podle odborníků deset let staré

Policisté se v současnosti snaží zjistit totožnost zemřelé osoby. „Na místě bylo nalezeno několik knoflíků, jeden pár zteřelé obuvi z gumy a textilu a tlející zbytky pravděpodobně pracovního zeleného kabátu,“ informovala kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská s tím, že pozůstatky už byly převezeny na soudní pitvu. Ta by měla určit pohlaví a přibližný věk člověka a objasnit dobu smrti.

„Je možné, že šlo i o bezdomovce. Netroufáme si ale rozhodně nic tvrdit. Expertízy budou trvat dlouhou dobu. Určitě budeme šetřit pohřešované osoby, ale k tomu potřebujeme znát alespoň pohlaví osoby. Nic bližšího s ohledem na vyšetřování nemůžu sdělit,“ dodala Malenovská.

O nálezu byl v úterý informován i holešovský starosta Zdeněk Janalík. Ten Deníku sdělil, že tepelný kanál, ve kterém byly ostatky nalezeny, patří soukromé firmě a není v majetku města. „S policií jsem hovořil, abych věděl, co se na území Holešova děje. Je to standardní postup. Zatím jsem obdržel zprávu o tom, že ve městě není nikdo pohřešován. Kostra by prý měla být stará deset až patnáct let,“ přiblížil Janalík.

Podobný případ se ve Zlínském kraji stal v srpnu 2003. Tehdy lidé na poli u Slušovic našli kosterní pozůstatky. Nařízená pitva ukázala, že šlo o devatenáctiletého muže ze Zlína. Násilnou smrt tehdy lékař neprokázal.