Nemocnice zatím neznají počty lékařů, kteří se rozhodli podat ke konci roku výpověď

Kolik výpovědí lze do konce tohoto roku očekávat, zatím neví. Nemocnice se prý ovšem na potenciální odchod lékařů připravuje. Podle něj vedení nemocnice samozřejmě musí počítat i s tím že k výpovědi se v rámci akce Děkujeme, odcházíme, rozhodne avizovaný počet asi sto třiceti lékařů.

„Pokud by došlo k variantě hromadných výpovědí, nastal by v naší nemocnici dočasně nouzový provoz. Jsme povinni zajistit akutní péči, to znamená stavy, kdy je pacient bezprostředně ohrožen na životě.,“ uvedl. Některá oddělení, která pečují o chronicky nemocné pacienty, by zřejmě uzavřeli.

Situace není jasná ani v uherskohradišťské nemocnici. „Ke konci listopadu jsme nezaznamenali žádnou výpověď podanou v souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme,“ konstatoval její mluvčí Ludvík Valouch. Ani kroměřížská nemocnice zatím žádnou výpověď neobdržela. Vedení vnímá tuto celorepublikovou akci Lékařského odborového klubu jako vážný problém. Řešení příčiny je ovšem podle mluvčí Veroniky Klímové zcela mimo kompetenci nemocnice. „Zásadní bude, kolik lékařů skutečně výpověď k 31. prosinci podá,“ uzavřela Klímová.

Vsetínská nemocnice ve spojitosti s výzvou neeviduje žádné výpovědi. „Nemáme ani předběžné informace o tom, že by se někteří z lékařů chtěli připojit,“ doplnila mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Okolnosti výzvy Děkujeme, odcházíme, chápe i předseda zlínského sdružení České lékařské komory Lubomír Nečas. „Akci podporuji i když se jedná o nouzové řešení. Společnost si neuvědomila, že lékařů málo. Už dnes se v kraji potýkáme s nedostatkem lékařů,“ dodal.