Za tu dobu si sice úředníci už zvykli, den co den ale stále musejí řešit nové problémy. Za Kroměřížsko však všechny příjemce dávek ujišťují: komplikace spojené se zpožděnými penězi prý nikterak výrazně nepocítí.

„Nemůžeme si i přes problémy s novým systémem dovolit nechat lidi v hmotné nouzi bez finančních prostředků. Peníze mají na chod domácnosti rozpočítané, se zpožděnou dávkou by se dostali do existenčních problémů,“ potvrdila Deníku mluvčí krajské pobočky Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.

O nový příspěvek na mobilitu si většina lidí požádala ve stanoveném termínu v lednu. V celém kraji úřady doposud evidují na patnáct tisíc žádostí.

„Jen na Kroměřížsku jich máme čtyři tisíce tři sta. Než bude dávka vyplacena, musíme zpracovat rozhodnutí a to doručit příjemci dávky, u žadatelů bez průkazů ZTP a ZTP/P je třeba zajistit ještě sociální šetření a lékařské posouzení. V těchto případech může být celý proces zdlouhavý,“ upozornila Majdyšová.

V případě vyplácení dávek v hmotné nouzi úřady v regionu finišovaly v posledním lednovém týdnu.

„Veškeré žádosti, včetně příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení byly do nového systému zadány především předposlední lednový týden a o víkendu, kdy se nám vyplatilo pracovat,“ řekla Majdyšová.

Právě o víkendu totiž systém nebyl tak vytížen, jako přes pracovní týden. „To jsou všichni připojeni a data se dlouho načítají,“ podotkla Majdyšová.

Nyní se úředníci potýkají s problémy systému především v případě podpory v nezaměstnanosti. „Údaje se nám nedaří zpracovávat. Systém někdy jede, někdy zase ne,“ posteskla si mluvčí.

Na kroměřížském Úřadě práce se v minulých týdnech a dnech nejvíce obávali problémů spojených s vyplácením dávek v hmotné nouzi.

„Kolem nich byl opravdu pořádný šrumec. Naštěstí jsme však vše odeslali včas,“ konstatoval v úterý ředitel kroměřížské pobočky Karel Smíšek.

Úlevně vydechnout si také mohou na holešovském úřadě. „Vše, co jsme za leden vyplatit měli, jsme vyplatili. Na únoru usilovně pracujeme,“ konstatoval tamní ředitel Josef Pospíšilík.