Princip Datových schránek je založen na tom, že úřady budou mezi sebou komunikovat výhradně elektronickou poštou. To má výrazně snížit náklady státního aparátu. Registrovat datovou schránku si budou moci také firmy či jednotlivci.

„Školení máme domluveno na tento týden, zatím se bude týkat dvou pracovníků. Ti potom celou problematiku vysvětlí svým kolegům. Největší problém máme s takzvanou spisovou službou, což je program, který na datovou schránku přímo navazuje. Hledáme způsob jeho financování,“ řekla tajemnice městského úřadu v Hulíně Jana Kutá.

Na této konkrétním věci spolupracují s městským úřadem v Kroměříži. „Na pořízení spisové služby potřebujeme zhruba čtyři miliony korun. Část by mohla pokrýt státní dotace. Její získání je však podmíněno tím, že uzavřeme dohodu s osmi menšími obcemi, kterým pak budeme službu poskytovat,“ vysvětlila vedoucí odboru vnitřních věcí kroměřížské radnice Ivana Bukovská.

Ve hře je ještě možnost, že se celý projekt rozjede ve dvou vlnách. „Sněmovnou už prošel zákon, který umožňuje spustit používání datových schránek jednak podle původního plánu, od července, a nebo na podzim od listopadu. To bychom rozhodně uvítali,“ řekla Bukovská.

Také v Žeranovicích už mají školení naplánováno. „Zcela jistě nám to nyní přidává práci. Nicméně na malých obcích se často stává, že doručovatelka nikoho nezastihne. Až se datové schránky spustí, nebudu už muset jezdit s razítkem pro poštu do Holešova,“ vysvětlil starosta Antonín Dokoupil.

Nad možným únikem dat nebo útokem hackerů se zase zamýšlí starosta Ratají Antonín Říkovský. „Nicméně elektronická pošta má jistě budoucnost i v činnosti úřadů,“ poznamenal.

Petra Procházková