Lidé v regionu podle vedoucího hemodyalizačního střediska Jana Kubánka patří spádově do Brna. Tam funguje transplantačním centrum, kde dotyčným zákrok provedou.

Transplantovat například ledvinu je možné jen člověku, kterému selhaly. V tomto případě v kroměřížské nemocnici pouze rozhodují o tom, zda zákrok vůbec připadá v úvahu.

„Transplantace není vhodná pro každého. Je to velmi složitý chirurgický výkon a je u něj delší dobu celková anestesie. Pacient musí být operace schopen. Zákrok není možné provést například u lidí s těžkým srdečním postižením nebo u těch, kteří kromě selhání ledvin mají ještě nedostatečnou funkci jater či špatný cévní systém,“ vysvětlil Kubánek.

Každý takový pacient je zařazený do čekací listiny na transplantaci.

„Ta je vedena centrálně v Praze, kde jsou evidováni pacienti z celého Česka. Zda dotyčný může být transplantován, určujeme my. Zároveň také rozhodneme o jeho zařazení, ale ne úplně. Definitivní zápis do registru je potom na brněnských lékařích,“ poznamenal Kubánek.

Dárci orgánů jsou podle lékaře ve většině případů zemřelí lidé. Co se týče například ledviny mohou živými dárci být i příbuzní pacienta.

„Orgán darovat mohou ale i dobří známí nebo manželé mezi sebou, což se ale bohužel moc neděje. Transplantace je v dnešní době z devadesáti devíti procent úspěšná. Výjimečně se stane, když se objeví komplikace,“ uzavřel kroměřížský lékař.