Vedení města nyní rozhodlo o tom, že zavede místní koeficient pro výpočet daně z nemovitých věcí a to ve dvou hodnotách. Vyšší koeficient 2 bude platit pro stavby, které slouží k podnikání. Nižší, v hodnotě 1,5 uvalí na rekreační objekty, garáže a zpevněné plochy pro podnikání.

„To jsou například parkoviště před supermarkety nebo skladovací plochy,“ vysvětlil starosta města Tomáš Opatrný. „Lidem nezdražujeme bydlení. Co se týče staveb a pozemků sloužících pro podnikání, byli jsme dosud z okolních měst nejmírnější,“ vysvětlil.

Kroměříž získá miliony do rozpočtu

Pro srovnání, ve Vsetíně letos zatížili parkoviště u velkých nákupních center nejvyšším koeficientem 5 a zdůvodnili to tím, že do nich jezdí nakupovat lidé z celého regionu, což zvyšuje dopravní zátěž a také náklady města na úklid nebo opravy. Ani bydlení radnice nenechaly na jedničce, jako v Kroměříži. Ve Zlíně platí koeficient 3,5, v okrajových částech se pohybuje mezi 2 a 2,9. Uherské Hradiště ho má na úrovni 2,2 a Vsetín 2,5.

Změna v Kroměříži nastane od 1. ledna příštího roku. Do městské pokladny přinese zhruba čtrnáct milionů korun.

Stát pro obce vybral více za nemovistosti, ubral jim ale jinde

Daň z nemovitých věcí administrují a vybírají státem spravované finanční úřady. Obce a města mohou její výši ovlivnit místním koeficientem, kterým se násobí daň stanovená státem. Ta v tomto roce stoupla o osmdesát procent. „I proto jsme nechtěli navyšovat koeficient pro objekty na bydlení,“ upozornil Opatrný.

Obce díky navýšení státem, které bylo součástí takzvaného konsolidačního balíčku, získaly na dani z nemovitosti letos více peněz. „Ze zákona je totiž daň z nemovitosti stoprocentním příjmem obce,“ uvedla právnička radnice Andrea Nevřalová. Na druhé straně jim ale stát snížil podíl ze sdílených daní.

Vybrali jsme pro vás: