Již v minulém roce nechalo město strhnout dva obytné domy a jednu hospodářskou budovy.

Lokalita Račína je dlouhodobě problematická. Bydlí zde nepřizpůsobiví občané. Podle slov sousedů jsou zde na denním pořádku hádky, nadměrný hluk a časté návštěvy policejních hlídek. V Račíně je v současnosti 13 obydlených bytů se zhruba čtyřmi desítkami nájemníků. Byty jsou obecní.

Město zde válčí s neplatícími nájemníky. K dnešnímu dni již podaly Kroměřížské technické služby, které mají městské byty ve své správě, deset žalob na zaplacení dlužné částky a pět žalob na vyklizení bytů. Dá se očekávat, že se demoliční práce kvůli soudním sporům potáhnou roky.

Místostarosta Karel Holík považuje odstranění budov v Račíně za nezbytné.

„Je běžné, že jsou objekty nelegálně obývané. S tím je spojený také strach o bezpečnost občanů. Tito nelegální nájemníci si do budov natahují elektřinu kabely z obytných budov, což ani náhodou neodpovídá bezpečnostním normám,“ uvedl Holík.

Platící nájemníci se nemusí o svůj osud obávat.

„Přestěhujeme jinam několik málo nájemníků, kteří si plní své povinnosti a platí nájemné. Neplatiče vystěhujeme,“ říká rázně Karel Holík. Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů má totiž k ideálu daleko. Potvrzují to slova sousedky nepřizpůsobivých občanů, která si kvůli bezpečnosti nepřála být jemnována.

„Pokud sem nepřijíždí policie, tak přijede sanitka. Já se do těch míst raději ani nedívám,“ nechala se slyšet postarší žena, které nepřizpůsobiví občané nahánějí strach.

„Jen se na ně podívejte. Člověk nikdy neví, co od nich může očekávat. Chodí, křičí, hádají se. Jsou naprosto bezohlední,“ dodala žena.

Jaké plány má město s pozemky do budoucnosti není jasné. Hovořilo se o možnosti bydlení pro seniory. Tato varianta byla vázána na dotaci, která již není aktuální. Zda tam domy i přesto vzniknou není jasné.