Lhůtou do 4. listopadu reagují na nedávné vyjádření ministra, z něhož odbory získaly obavy, že memorandum nedodrží.

Odboráři zatím neuvedli, jak budou postupovat v případě, když jim resort záruky nedodá. Vyloučena však není ani druhá lékařská akce Děkujeme, odcházíme. Regionální zástupci odborů však věří, že se situace vyřeší v klidu.

„Pevně věřím, že stejně jako na začátku letošního roku to i tentokrát dopadne dobře. Člověk pořád v něco doufá, a přitom zůstává zároveň i skeptický. Je ale třeba počítat s lepší variantou,“ říká s nadějí v hlase předsedkyně místní organizace Lékařského odborového klubu Svazu českých lékařů Kroměříž Ivana Horková.

K druhému kolu akce Děkujeme, odcházíme se však v současné době příliš nepřiklání.

„První byla prostě originál. A stejně jako u všeho dalšího, pokračování už nebývá příliš zdařilé,“ je přesvědčena předsedkyně Ivana Horková.

Radikálnější formu protestu nepředpokládá ani lékař z kroměřížské nemocnice Jaroslav Novák, který svou výpovědí jarní lékařskou výzvu podpořil.

„Držel bych se prozatím nadále vyjednávání. Nyní je situace celkem klidná, o výpovědích není vůbec žádná řeč. Vláda se podepsáním memoranda zavázala zvýšit platy všem zdravotníkům, tedy i sestrám o deset procent. Není proto divu, že odbory v tom chtějí mít jasno,“ poznamenal Novák.

Jakékoliv radikální hrozby považuje za předčasné také primářka oddělení ARO v kroměřížské nemocnici Lenka Mergenthalová.

„Dokud nebudou k dispozici validní výsledky, je předčasné to nějakým způsobem řešit. Záleží na tom, kolik peněz bude v systému. Podle toho je potom možné finance rozdělit,“ podotýká primářka Lenka Mergenthalová.

Jaká je situace s případnou druhou výzvou Děkujeme, odcházíme v celé republice ? Můžete si přečíst v celostátní příloze Kroměřížského deníku