Práce na ni jsou už ukončeny, slavnostně má být otevřena v sobotu kolem deváté hodiny u kroměřížského přístaviště na Erbenově nábřeží.

Po slavnostním přestřižení pásky se zájemci budou moci novým úsekem i projet, cílem slavnostní vyjížďky budou Kvasice.

„Cyklisty uctíme jak se patří na naši obec, tedy koláčky a vodou,“ prozradila s úsměvem místostarostka Kvasic Božena Konečná.

Na vzniku nové cyklostezky se obec finančně podílela částkou milion tři sta tisíc korun.

„Peníze jsme uhradili formou splátek,“ poznamenala Konečná. Novou trasu v obci vítají, řada tamních občanů ji prý hodlá využívat ke každodennímu cestování do zaměstnání.

„Jsme moc rádi za cyklostezku. Pro lidi představuje bezpečnou dopravu. Doposud totiž museli jezdit po frekventované hlavní silnici. A přiznejme si, že ta už také není v nejlepším stavu,“ řekla Konečná.

Nová cyklostezka je součástí evropské cyklistické sítě Euro Velo vedoucí od Baltu k Jadranu. Práce na ni začaly v dubnu loňského roku. Pro kroměřížskou radnici, jakožto hlavního investora, to byla jedna z největších investičních akcí v uplynulých dvou letech.

„Cyklostezka vede z Kroměříže kolem zdejšího sportovního letiště přes místní část Trávník, podél pravého břehu řeky Moravy až k fotbalovému hřišti ve Kvasicích,“ informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Součástí trasy jsou odpočívadla, informační tabule, lavičky, odpadkové koše i dopravní značení. Stezka je součástí nadregionální trasy podél Baťova kanálu, která cyklisty zavede až do Uherského Ostrohu, dále pak až ke hranici se Slovenskem.

„Škoda je, že v úseku z Kvasic do Otrokovic není ještě cyklostezka hotová, lidé tak musejí jezdit po státní komunikaci. Věřím však, že i toto bude brzy napraveno,“ poznamenal starosta Kroměříže Miloš Malý.

Město na stavbu stezky přispělo částkou 4,2 milionu korun, stěžejní část nákladů pokryla evropská dotace v rámci Regionálního operačního programu Střední Morava, kterou získalo město Kroměříž.