„Cyklisté jsou problém, a to po celém městě. Pokud jim neuhnete, jsou schopní vám vynadat nebo na vás zazvonit. Takže na procházkách s dětmi nezbývá než mít hlavu vykroucenou na všechny strany, aby je někdo na kole nesrazil, protože přes auta opravdu nic slyšet není,“ stěžuje si jeden z diskutujících na webových stránkách města.

Problém ovšem potvrzují i policisté. „Na cyklisty se zaměřujeme, s případy, kdy jezdí po chodnících, se setkáváme,“ říká za kolegy policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Policisté prý většinu těchto prohřešků řeší domluvou, podle zákona ale hříšníkům hrozí pokuta až do dvou tisíc korun. Najít vysvětlení se pokusil starosta Roman Hoza.

„Nejspíš asi přetrvává strach z ježdění po hlavní cestě z dob, kdy nefungovala dálnice a cyklisté si na ni vůbec netroufali,“ nabízí starosta vysvětlení.

Provoz se ale po otevření dálnice výrazně snížil, především starší lidé se ale přesto raději drží na chodníku. V jistých úsecích Hulína se prý navíc ani není čemu divit.

„Dopravní situace u rondelu směrem na Holešov je složitá a nedivím se, že mají strach jezdit zde na kole,“ přiznává Hoza. Jízdu na chodníku tím ale neobhajuje.

„Na chodníku jsou ohroženy především děti. Osadili jsme ta inkriminovaná místa značkou Zákaz vjezdu cyklistům, ale pravidlo, že na chodníku se na kole nejezdí, by snad měl znát úplně každý,“ dodává Hoza.

Problematiku jízdy na kolech neřeší jenom v Hulíně, týká se i Kroměříže. Místní městská policie se ovšem k těmto hříšníkům staví dost razantně.

„Snažíme se kontrolami zamezovat tomuto chování, nekázeň cyklistů je ale veliká,“ krčí rameny šéf kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský. Problém prý hned tak vyřešen nebude; město totiž nemá ani vybudován systém cyklostezek.

„Neuvěřitelné je i to, že rodiče své děti pouští na kolo bez povinné přilby, o technickém stavu některých kol ani nemluvím,“ upozorňuje Skřebský. Strážníci proto chystají zásadní opatření.

„V případě, že nějaké dítě přistihneme bez přilby, dopisem upozorníme rodiče, že je nutné, aby jejich dítě ochranu hlavy mělo,“ dodal šéf kroměřížských strážníků.

Jakou zkušenost máte vy? Diskutujte