„V pětadvaceti případech už bylo zahájeno trestní stíhání. Mezi těmito dlužníky se navíc objevily i tři ženy,“ přiblížila kroměřížská policejní mluuvčí Květoslava Malenovská.

Zatím posledním mužem, kterého policie prověřuje pro podezření ze zanedbání povinné výživy, je pětačtyřicetiletý otec dvou dětí z Kroměříže. „Na svého nezletilého syna a dceru už dluží na alimentech téměř dvacet tisíc korun,“ nastínila Malenovská.

Zároveň podotkla, že dlužné částky se obvykle pohybují právě v řádech tisíců korun. Pachatele přitom k zaplacení alimentů nedonutí ani fakt, že jim v případě uznání viny hrozí i roční roční vězení. „Obvykle se jejich dluhy pohybují mezi deseti a dvaceti tisíci,“ zhodnotila Malenovská.

Ne všichni stíhaní neplatiči jsou však policii během vyšetřování k dispozici. „V současné době je vyhlášeno pátrání po pěti mužích, kteří mají zanedbání povinné výživy na svědomí,“ potvrdila Malenovská.

Mezi nimi je už několik měsíců i dvaapadesátiletý Vladimír Kadlec z Kroměříže, který už byl dokonce za tento trestný čin odsouzen, ale nenastoupil do vězení. „Hledaný je asi sto osmdesát centimetrů vysoký, hubené postavy. Má hnědé oči, řídké vlasy stejné barvy, kulatý obličej, plné rty, husté obočí a nosíval plnovous,“ popsala Kadlece policejní mluvčí.

Nelichotivou statistiku potvrzuje také kroměřížské Okresní státní zastupitelství. „Od počátku roku bylo podáno celkem třicet obžalob pro trestný čin zanedbání povinné výživy,“ konstatoval okresní státní zástupce Pavel Pukovec.

Příznivější však nebyl podle policejní mluvčí Malenovské ani loňský rok. „Zabývali jsme se celkem sto dvanácti případy. Mezi vyšetřovanými byly i ženy, jejich počet byl však mizivý,“ dodala Malenovská.